15 Temmuz’da 2 bin 740 hâkim ve savcıyı ihraç eden Mehmet Yılmaz’ın üstü çizildi

15 Temmuz’da önceden fişledikleri 2 bin 740 hakim ve savcıyı ihraç ettiklerini itiraf eden Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz da tasfiye edildi.

TBMM, Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) atanacak 7 üyeyi belirledi. Meclis’te 21 adaydan 7 üye seçimle belirlendi. HSK’nin yeni üyeleri; Ergün Şahin, Hamit Kocabey,  Aysel Demirel, Bilal Temel, Ömür Topaç, Sinan Esen ve Cumhur Şahin oldu.

15 Temmuz gecesi 2 bin 740 hâkim ve savcıyı hukuksuz bir şekilde meslekten ihraç eden HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, yeni Kurul’un üyeleri arasına giremedi. 2014 yılında HSK üyeliğine seçilen Mehmet Yılmaz 2017 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden HSK üyeliğine atanmıştı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) TBMM tarafından seçilecek 7 üyenin ismi üzerinde uzlaşıldı. Meclis’te 21 adaydan 7 üye seçimle belli oldu. Kurul’un 4 üyesi Cumhur İttifakı’nı temsil eden AKP ve MHP, 3 üyesi ise Millet İttifakı’ndan CHP ve İYİ Parti’nin kontenjanından belirlendi. HSK’nin yeni üyeleri; Ergün Şahin, Hamit Kocabey, Aysel Demirel, Bilal Temel, Ömür Topaç, Sinan Esen ve Cumhur Şahin oldu.

Yargıtay üyesi Ergün Şahin, Danıştay üyesi Aysel Demirel, avukat Bilal Temel AKP, Devlet Bahçeli’nin eski avukatı Hamit Kocabey MHP, Yargıtay üyesi Sinan Esen ile Prof. Dr. Cumhur Şahin İyi Parti, Yargıtay üyesi Ömür Topaç ise CHP tarafından aday gösterilerek seçildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliği için 118 başvuru yapılmıştı. Bunlardan ikisinin yeterli şartları taşımadığı gerekçesiyle adaylıkları düşmüştü. Bir kişi de dilekçe vererek adaylıktan çekilmişti. TBMM Genel Kurulu’na 21 adayın ismi gelmişti.

15 TEMMUZ SABAHI İHRAÇ EDİLEN HAKİM VE SAVCILARI DAHA ÖNCE FİŞLEDİKLERİNİ İTRAF ETMİŞTİ

HSK üye seçiminde üstü çizilen eski Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, 15 Temmuz’dan önce hâkim ve savcıları fişlediklerini Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada şöyle itiraf etmişti:

“Darbe öncesi başlayan inceleme ve soruşturma dosyalarımız zaten vardı, müfettişlerin F.TÖ’ye yönelik çalışmaları devam ediyordu, savcılıkla birlikte iş koordineli gidiyordu. 15 Temmuz 2016’ya geldiğimizde ortada daha OHAL yokken darbe sabahı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gözaltı kararı gereğince 2 bin 740 hâkim ve savcı hakkında açığa alma kararı verdik. Bu karar çok eleştirildi, bir yandan ‘Hukuk süreci nasıl işledi?’ diye eleştirenler oldu. Hiç kimse şu tarafını görmedi, biz zaten 2014’te bir çalışma başlatmıştık. Müfettişler ve savcılık eliyle yürütülen bir çalışma vardı. Yeterli olgunluğa ulaşması bekleniyordu, darbe gecesi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, elindeki bu çalışmaları değerlendirerek ilgili hâkim ve savcılar hakkında gözaltı kararı verdi.”

HSK KARARNAMESİYLE 3 BİN 70 HÂKİM VE SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

Diğer yandan HSK kararnamesiyle 3 bin 70 hâkim ve savcının görev yeri değişti. Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi, 3 bin 70 hâkim ve savcıyı kapsayan Adli ve İdari Yargı 2021 yılı Ana Kararnamesi’ni tamamladı.

HSK’nin internet sitesinden yayımlanan kararnameye göre, adli yargıda 2 bin 582, idari yargıda ise 488 olmak üzere toplam 3 bin 70 hâkim ve savcının görev yeri değiştirildi. Kararnameyle Zonguldak, Denizli, Sakarya, Giresun, Aydın, Çanakkale, Diyarbakır, Afyon, Trabzon, Edirne, Erzurum, Amasya, Elâzığ, Kilis, Nevşehir, Erzincan, Çankırı, Kırklareli, Kütahya, Burdur, Kastamonu, Ağrı, Bayburt, Iğdır, Hakkari ve Tunceli olmak üzere 26 ile yeni başsavcı atandı.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin