1,5 milyon turist peynir tatmak için bu kasabaya geliyor

HABER | BASRİ DOĞAN – AMSTERDAM Tr724

Amsterdam yakınlarındaki Zaanse Schans kasabası her yıl, peynir çeşitlerini tatmak için gelen bir buçuk milyon turiste ev sahipliği yapıyor.

Hollanda’nın Volendam şehrine özgü yerel kıyafetli satıcılar, sabah 09:00’dan akşam 18:00’e kadar Zaanse Schans Kasabası’ndaki peynir bölümünü gezen gruplara 12 çeşit kaşar peynirin geçmişini, yapılışını ve müşteriye sunumunu görsel olarak anlatıyor. Her çeşit peynirden tatma imkânı bulan ziyaretçiler beğendiklerini satın alıp kasabadan ayrılıyor.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS) verilerine göre, Hollanda, yılda 745 bin ton peynir üretiyor. Bu rakamla dünya sıralamasında 5. sırada yer alıyor. Ürettiği peynirin 3’te 2’sini ihraç ediyor. Kişi başı peynir tüketimi ise yıllık 25 kilo.

ÇEŞİT ÇEŞİT KAŞAR

Tarihsel olarak milattan sonra 400’lü yıllarda peynir üretmeye başlayan Hollanda’nın günümüzde en çok beğenilen ve satın alınan 12 çeşit peyniri var.

1-Gouda: İnek sütünden yapılır. Adını Hollanda’daki Gouda şehrinden alır ve dünyada en popüler olan Hollanda peyniridir. Tadı kaç yıllık olduğuna göre değişir. Isındıkça uzayan bir peynir olduğu için genelde pizzalarda tostlarda, yemeklerde kullanılır.

2-Edam: İkinci en önemli Hollanda peyniridir. İsmini Hollanda’daki Edam şehrinden alan yarı sert bir peynirdir.

3-Leerdammer: 3 ile 12 ay yaşlanma suresi vardır. Yaşlandıkça içinden daha tatlımsı veya daha fındık fıstığı andıran bir tat gelir.

4-Leyden: İsli peynir yapımı için peynir eritilerek tütsülenir.

5-Limburger: En çok tanınan marka peynirler arasındadır.

6-Maaslander: Büyük delikleri vardır ve hafif kubbeli tekerlekler şeklinde üretilir.

7-Maasdam: Delikli peynir oalarak da biliniyor.

8-Mimolette: Teker şeklinde olup balmumuyla kaplanan peynir türüdür. İçi açık sarı ve ortak yumuşaklıkta olan peyniri kimyonlu ve hardallı başta olmak üzere birçok farklı şekilde üretilir. İnek sütünden olduğu gibi keçi sütünden de üretilebilir.

9-Parrano, 10-Roomano, 11-Prima Donna, 12-Vlaskaas

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin