1 yıl oldu ancak acısı hâlâ taze: Ahmet Burhan, cezaevindeki babasına hasret gitmişti

15 Temmuz’dan sonra Hizmet Hareketi’ne yönelik başlatılan cadı avı sürecinde yakalandığı kemik kanseriyle mücadele ederken son nefesine kadar cezaevindeki babasını sayıklayan 8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç ruhunun ufkuna yürüyeli 1 sene oldu.

Ahmet Burhan Ataç’ın anne ve babası Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde, 20 Şubat 2018’de gözaltına alındı. Adana’da özel bir yurtta çalıştığı için terör örgütü iftirasıyla baba Harun Ataç tutuklanırken anne Zekiye Ataç iki haftalık gözaltı sürecinden sonra adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı getirilerek serbest bırakıldı.

 

Bu süreçte kemik kanseri olan 8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’a Almanya’nın Köln şehrindeki ‘Immun Onkologisches Zentrum’ kanser merkezinde tedavi olması için bir umut ışığı doğdu. Anne Zekiye Ataç’ın pasaportuna el konulduğu için uzun süre tedaviye gidemeyen Ahmet Burhan sosyal medyada yürütülen kampanya sonucu annesinin pasaport yasağının kaldırılmasıyla Almanya’ya gitti. Ancak kanser merkezindeki yapılan tetkiklerin sonucunda hastalığın çok ilerlediği tespit edilince Ahmet Burhan anne Zekiye Ataç ile birlikte Türkiye’ye geri döndü.

Anne Zekiye Ataç günden güne eriyen oğlunun moral bulup hastalığı yenmesi umuduyla eşi Harun Ataç’ın’ın oğlunun yanında bulunması için yetkililere seslendi. Sosyal medyada gündemden düşmeyen Ahmet Burhan 22 ay sonra Adana Savcılığı’nın 1 saatlik görüşme izni vermesi üzerine babasına kavuştu. Minik çocuğun babasının defalarca anlında öptüğü bu buluşma babasını son görüşü oldu.

Hastalığın son evresinde yoğun bakıma kaldırılan Ahmet Burhan, kısacık ömrünün son anlarında sürekli ‘baba’ diye ağladı. Son bir kez babasını görmesi için Harun Ataç için savcılıktan izin talep edildi. Ancak savcılık güvenlik gerekçesiyle sabah gelmesine izin verdi. Gece üç kez duran yorgun kalbini doktorlar yeniden çalıştırmak için uğraştı ancak Ahmet çok sevdiği babasını son kez göremeden 7 Mayıs’ta gece 02.00 sıralarında ruhunun ufkuna yürüdü.

”SEN TOPRAĞA BEN SENSİZLİĞE DÜŞTÜM”

Oğlunun ölüm yıldönümü sebebiyle Twitter hesabından paylaşımda bulunan anne Zekiye Ataç, ‘‘Tam bir yıl oldu yavrum Sen toprağa Ben sensizlige düştüm. Tam bir yıl oldu “Bana bayram verin İçınde BABAM OLSUN” dedin Ama seni duyan olmadı. Ve evet 1 yıl oldu Ama bana bi sor bakalım; nasıl geçti O 1 yıl İçerdeki babana sor veya küçük bacına sor.’’ İfadeleriyle acısının hâlâ taze olduğunu dile getirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin