Yunanistan’da koalisyon hükümeti dağılma noktasında; Çipras güvenoyu arayacak

Yunanistan’ın koalisyon hükümeti dağılma noktasına geldi. Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos görevinden istifa etti. Kammenos aynı zamanda Başbakan Aleksis Çipras’ın hükümeti ile koalisyon halindeki Bağımsız Yunanlar Partisi liderliğini yapıyor.

Yunanistan’da 4. yılını tamamlayan radikal sol SYRIZA hükümetinin küçük ortağı Bağımsız Helenler (ANEL) Partisi Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Panos Kammenos, hükümetten ayrılma kararı aldı. Kammenos, Yunanistan’ın Makedonya ile arasındaki isim ihtilafını gideren anlaşmaya karişı çıkmasını gerekçe gösterdi ve Balkan savaşlarına atıfta bulunarak “Bakanlık koltuğumda kalmam uğuruna yüzbinlerce kişinin hayatını feda ettiği Makedonya meselesine ihanet edemem. Bu nedenle ANEL olarak hükümetten ayrılma kararı aldım” dedi.

Kammenos’un istifasını kabul eden Başbakan Aleksis Çipras, Kammenos ile 4 yıllık işbirliğinden duyduğunu memnuniyeti dile getirdi ve Makedonya konusundaki görüş ayrılığını anlayışla karşıladığını söyledi.

Kammenos’un Savunma Bakanlığı’ndan istifasını kabul ettiğini de söyleyen Çipras’ın Savunma Bakanlığı’na Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis’in getirildiğini açıkladı.

Kammenos, Yunanistan’ın geçtiğimiz Haziran ayında Makedonya Cumhuriyeti ile imzaladığı ve bu ülkenin “Kuzey Makedonya” olarak degiştiren anlaşmaya en başından karşı çıktığını açıklamıştı.

Milliyetçi söylemleriyle tanınan Kammenos “İçinde Makedonya kelimesini taşıyan hiç bir adı tanımayacağını” açıklamıştı.

Kammenos’un bu tutumu, anlaşmayı imzalayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas’ın da istifasına neden olmuştu. Bu gelişmelerden sonra Çipras Yunan parlamentosunda güven oylamasına gideceğini açıkladı.

Çipras, anayasanın verdiği hak ile hükümetin bu şekilde devam etme yetkisi olduğu halde “Yunan halkı nezdinde dürüst olmak” amacıyla parlamentonun güvenoyunu almak istediğini söyledi. Oylamanın Perşembe yapılması bekleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin