AnaSayfa»Dünya»Yunanistan ile Türkiye arasında Kardak krizi: Türk büyükelçi Dışişlerine çağrıldı

Yunanistan ile Türkiye arasında Kardak krizi: Türk büyükelçi Dışişlerine çağrıldı

Pinterest Google+

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Kardak’taki gerilimle ilgili olarak Türkiye’nin Yunanistan Büyükelçisini çağırdı. Kathemerini’nin haberine göre, Ege Denizi’nde Kardak kayalıkları açıklarında Türk ve Yunan sahil güvenlik botları arasında gerginlik yaşanması sonrası büyükelçi, bakanlığa çağrıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamasında Kardak’ta botların çarpıştığı haberleri hakkında “Dün akşam öyle bir sıkıntı oldu, sorun yaşanmadı” demişti,

Bodrum açıklarındaki Kardak Kayalıkları’nda, dün geceden beri gerginlik yaşanıyor. İlk gerginlikte Kardak bölgesine girmeye çalışan Yunan botu, engel olan Türk botunun kıç kısmına sürttü. Diğer gerginlikte ise Türk botları, Yunan botlarının Kardak’a gelmesini engelledi. Yunan botunda hasar meydana geldiği, Türk botunda ise herhangi bir hasarın oluşmadığı öğrenildi.

Yunan hükümeti, Kardak kayalıkları yakınlarında Yunan ve Türk sahil güvenlik botlarının çarpışmasının ardından Türkiye’yi provokasyonla suçlamıştı. Yunan Hükümeti Sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos konuyla ilgili olarak, ‘Yunan hükümetinin Ege Denizi’nde Türkiye ile çarpışmaktan endişelenip endişelenmediği’ sorusuna da, “Durumu çok yakından izliyoruz. Yangına körükle gitmemesi gereken Türkiye’nin davranışlarından rahatsızız” ifadesini kullanmıştı.

 

önceki yazı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay Ankara’da gözaltına alındı.

Sonraki yazı

Afrin'de şehit olan askere icra gönderen avukatın bürosu yakıldı

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir