Yüksek Mahkemeden emsal karar: Hollanda, Gülen Hareketi mensuplarının başvurularını kabul etmek zorunda

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, Tr724

Göç ve Yabancılar Kurumu (IND) ve Bakanlığın başvurusunu reddettiği bir Hizmet hareketi mensubunun temyiz ettiği dosyayı görüşen Hollanda Yüksek Mahkemesi (Raad van State Hoger beroep), 13 Şubat 2019 Çarşamba günü önemli bir karar aldı. Yüksek Mahkeme, IND’nin Hollanda’ya iltica başvurusu yapan Gülen (Hizmet) Hareketine mensup kişilerin başvurularını kabul etmek zorunda olduğuna hükmetti.

Yüksek Mahkeme kararın gerekçesinde, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminden sonra AKP hükümeti tarafından Türkiye’de cadı avı başlatıldığını, baskı ve tehditlerin arttığını, Hizmet Hareketi gönüllülerinin insanlık dışı muameleye tabi tutulduklarını vurguladı. Bu nedenlerle Hollanda’ya sığınan kişilerin başvurularının olumlu sonuçlanması gerektiğini kesin karara bağladı.

SIRA BEKLEYEN 700 KİŞİ İÇİN UMUT IŞIĞI

Karar, Hollanda’da sıra bekleyen Hizmet Hareketine mensup göçmenler için umut oldu. Hollanda, Türkiye’den gelerek iltica edenlerin çoğunluğuna  oturum vermişti. 2016’da 235 olan iltica başvuru sayısı 2017’de 481’e, 2018’de ise 1.180’e ulaşmıştı. Bu karar sonrasında sırasını bekleyen tahminen 700 kişi olduğu belirtiliyor.

AVUKAT ENGİN ARSLAN: KARAR EMSAL OLACAK

Hollanda’da iltica başvurularını takip eden Avukat Engin Arslan, kararın, Göç ve Yabancılar Kurumu’nun red kararının doğru olmadığının teyidi olduğunu söyledi. Avukat Arslan, “Bundan sonra başvurularda Hizmet Hareketi gönüllüleri, mensubiyetlerini ispat ettiklerinde İND kurumundan ret almayacaklar. Bu karar bir emsal oldu. Bu karar, sıra bekleyenler ve ret kararı alanlar için müjdeli haber. Bu karardan dolayı son derece memnun oldum.” dedi.

1 YORUM

  1. Değerli editörler haberin verilme şekli (özellikle başlığı) çok hoş olmamış. Başlık çok keskin daha yumuşak bir başlık olabilirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin