Yeşilini bitirip betonlaştırdığı Yassıada’yı gezdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeşilini bitirip betonlaştırdığı “Demokrasi ve Özgürlük Adası” adıyla yeniden düzenlenen Yassıada’yı ziyaret etti. Ziyaret öncesi sosyal medyada yer alan fotoğraflarda adanın eski halinin daha yeşil olması ve yeni halinde ağaç kalmadığı iddiaları tepkilere neden olmuştu.

İnşaatın büyük oranda tamamladığı adanın ziyareti sırasında Erdoğan’a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AKP Ankara Milletvekili Mücahit Arslan, MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da eşlik etti.

Erdoğan, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam kararı alındığı Yassıada’da yapımı devam eden müze ve kongre merkezinin son halini yerinde inceledi.

Yassıada, 27 Mayıs cuntacılarının darbe yargılamalarında dönemin Başbakanı Adnan Menderes, bakanları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idam kararları alındığı yer olarak kayıtlara geçti. Menderes ve iki bakanı 17 Eylül 1961 sabahında İmralı’da idam edilmişti.

Yassıada 103 bin 750 metrekarelik bir alana sahip. Büyük bir değişim geçiren Yassıada’da 123 odalı 320 yataklı ada oteli ve bungalovlar, 500 kişilik kongre salonu, 600 kişilik 752 metrekarelik bir cami, 616 metrekarelik Demokrasi Şehitleri Anıtı ve Meydanı, açık ve kapalı müze, arıtma tesisi, Demokrasi Parkı, sergileme alanları seyir terasları adıyla inşaatlar yapıldı.

Ada 1947 yılında Deniz Kuvvetleri tarafından satın alındı. 1952 yılında eğitim hizmetlerine açıldı. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra burada kurulan mahkemede Demokrat Partililer yargılandı. 1993 yılında İstanbul Su ürünleri Fakültesi enstitüsünü adaya taşıdı. Fakülte adayı 1995 yılında terk etti. O tarihten inşaat başlayana kadar Yassıada terk edilmiş olarak kalmıştı. Demokrasi Müzesi olarak mevcut yapısı ve yeşili korunarak kalması teklifleri AKP yönetimindeki İBB ve merkezi hükümet tarafından dikkate alınmadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin