Yerli otomobili yabancılar mı üretecek?

HABER-YORUM | YUSUF DERELİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobil konsorsiyumuna işi yavaştan aldıkları için sitem etti. Erdoğan, “Yerli otomobilde biraz gevşeme var. Bizi oyalamasınlar gerekirse yabancı yatırımcılarla da görüşürüz.” ifadelerini kullandı. Anlaşılan o ki, Türkiye’nin yüzde 100 yerli ve milli otomobilini yabancılar yapacak!

Daha geçtiğimiz hafta ‘Bitmeyen masal: Yerli otomobil’ başlığıyla hazırladığımız dosyada Türkiye’nin yerli otomobil hikayesini anlatmış ve daha uzun yıllar bu masalın süreceğini söylemiştik. Zira 2011’den bu yana ‘yerli otomobil’ üretme konusunda bir arpa boyu bile yol alınamamıştı. Milyonlarca Euro ise çöp olmuştu.

‘BABAYİĞİTLER’ HAYAL KIRIKLIĞI OLDU

Yerli otomobili üretecek konsorsiyumun üyeleri Anadolu Holding, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding, 2 Kasım 2017’de protokole imza atmıştı. 5 kurum, ‘Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu’ adı altında güç birliği yapıyor. Ancak büyük umutlarla kurulan konsorsiyum da beklenen sıçramayı yapamadı. Konsorsiyumun CEO’su Gürcan Karakaş, daha geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, otomobilin henüz tasarımının bile tamamlanmadığını, üretimin ise 2022’yi bulacağını söyledi.

YAPACAKSANIZ YAPIN, YOKSA..!

Türkiye’nin partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç gün önce sosyal medyada gençlerle buluştu. Bütün televizyon kanallarından canlı yayınlanan ‘sosyal medya’ buluşmasında gündeme gelen konulardan biri de yerli otomobildi. Sürecin yavaş işlemesinden yakınan Erdoğan, ardından şu ifadeleri kullandı: “Her türlü desteği, teşviği vermemize rağmen işi hafiften alıyorlar. İstediğim şey belli. Bizi oyalamasınlar. Yoksa başka arayışlar içine girme zorunda kalacağız. Gerekirse yurtdışından yatırımcılar bulacağız.”

YA BAŞLAYACAKSINIZ YA BAŞLAYACAKSINIZ!

“Türkiye’de üretilenlerin birçoğu yüzde 80’i yüzde 90’ı yerli. Tüm mesele bu ülkenin evlatlarının millilik, yerlilik meselesidir. Ciddi manada inanmak meselesidir. Biraz gevşeme var. Şu seçimlerin ardından bunları masaya yatıracağız. 5 önemli firma imzaları attı. İmzayı attınız, başlayacaksınız. Ya başlayacaksınız ya başlayacaksınız. Başlamazsanız hesaplaşacağız.”

YILLAR MUSTAFA KOÇ’U HAKLI ÇIKARDI

Mustafa Koç, Ocak 2011’de konu ilk gündeme geldiğinde, “Daha onu teknolojik olarak yapmak biraz imkan dışı gibi gözüküyor.” ifadelerini kullanmıştı. Yıllar sonra bir araya geldiği iş adamlarına ise yerli otomobilin ‘ticari bir intihar olacağını’ söylemişti. Gelinen nokta Koç’un ne kadar haklı olduğunu gözler önüne serdi. Ülkenin 8 yılı, ‘yerli otomobil’ sevdasının arkasında koşarak geçti. Sekiz yılın sonunda elde var; SIFIR!

Yeni Combo ‘kahraman’ olmak istiyor

Alman Opel’in hafif ticari araç sınıfındaki modeli Combo, tamamen yenilenen beşinci nesiliyle pazara geri dönüyor. Otomobilde iki farklı dizel motor seçeneği var. Fiyatı ise 122 bin 400 TL’den başlıyor!

Hatırlarsanız Opel, 2017 yılının ortalarında PSA Grubu tarafından satın alınmıştı. İşte A’dan Z’ye yenilenen yeni Combo PSA’dan alınan EMP2 platformu üzerine inşa edildi. Yani Peugeot Rifter ve Citroen Berlingo ile çok sayıda ortak özelliği var. Dışarıdan bakıldığında yumuşak çizgilere sahip 5. nesil Combo, Opel’in imzası olarak kabul edilen gündüz farlarıyla Rifter ve Berlingo’dan ayrılıyor.

OTOMOBİLDEN ROL ÇALIYOR!

Yeni Combo, kendi sınıfında kesinlikle en fazla donanıma sahip otomobil. Sürücüsüne üst seviye güvenlik ve konfor sağlamak için binek otomobillerde görülen sürüş destek sistemleri ve konfor özellikleri ile donatılmış. Bu sistemler arasında Ön Çarpışma İkazı, Yorgunluk Tespit Sistemi, Şerit Koruma Özelliği ile Şerit İhlali Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi ve Aktif Acil Frenleme Sistemi standart olarak sunuluyor. Otomobil, bir tehlike anında sürücüden bir reaksiyon alınmazsa kendisi otomatik olarak fren yapıyor. Araçta anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği de var.

İKİ FARKLI MOTOR SEÇENEĞİ

Yeni Combo, Türkiye’de iki farklı dizel motor seçeneğiyle satılacak. 1.5 litre hacminde olan bu motorlardan biri 102 hp güç üretirken diğeri 130 hp güç üretecek. Düşük güce sahip olan motoru manuel vites seçeneğiyle satın alabiliyorken, güçlü versiyon 8 ileri tam otomatik şanzımanla geliyor. Her iki motorunda marka tarafından paylaşılan ortalama tüketimi ise 4.3 lt / 100 km. Üç farklı donanım seçeneğiyle satın alınabilen aracın fiyatı ise yaklaşık 123 bin liradan başlıyor. Otomatik vitesli Combo’nun fiyatı ise 140 bin lirayı buluyor.

Corolla ‘hibrit’, filo satışlarını artırdı

Japon otomotiv devi Toyota ve dünyanın en büyük araç kiralama şirketi Enterprise, stratejik işbirliğine imza attı. Enterprise Türkiye, Toyota’nın çevreci hibrit teknolojisine sahip bin adet Corolla Hybrid’i filosuna kattı.

Hibrit modelin yakıt tüketimi 100 km’de 3,4 litre olarak açıklanmıştı. Bu operasyon Toyota’nın bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirdiği en büyük filo satışı oldu. 1966 yılında üretilmeye başlanan efsane model Corolla, bugüne kadar 150 ülkede 46 milyondan daha fazla satış adedine ulaşarak dünyanın en çok tercih edilen otomobili ünvanını elinde bulunduruyor.

Nissan Juke için ‘değişim’ zamanı!

Nissan Juke, 2010 yılında aykırı tasarımı ile çıkmıştı yollara. Kimileri tarafından çok sevilen, kimileri tarafından da ‘hiç sevilmeyen’ modelde tam dokuz yıldır hiçbir tasarım değişikliğine gitmeyen Nissan, artık ‘yeni Juke’ için zamanının geldiğini düşünüyor. Modelin kamuflajlı tasarımı geçtiğimiz haftalarda objektiglere yansımıştı. 2020 Nissan Juke’un bu yılın ikinci yarısında yollarda olması bekleniyor.

9 YILDA 1 MİLYON ÜRETİM

Edinilen bilgilere göre, Yeni Juke motor seçenekleri arasında iki benzinli bir dizel olmak üzere toplamda üç farklı motor seçeneği bulunuyor. 1.0 litrelik üç silindirli ve 1.6 litrelik turboşarjlı benzinli motor ve ayrıca 1.5 litrelik turbo dizel motor. Tüm motorlar, Nissan X-tronic şanzıman ile kombine ediliyor. Nissan Juke’un 1 milyonuncu otomobili geçtiğimiz yıl Temmuz ayında banttan inmişti. Bugün rakamın 1 milyon 100 bine yaklaştığı tahmin ediliyor.

İngiltere daraldı!

Türkiye’deki kadar olmasa da Avrupa otomotiv sektöründeki daralma da sürüyor. İngiliz Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu, şubat ayında otomotiv üretiminin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,3 azalarak 123 bin 223’e gerilediğini kaydetti. Açıklamada, İngiltere iç pazarına yönelik otomotiv üretiminin şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 düşerek, toplam 25 bin 218 adete gerilediği kaydedildi.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre bu yılın ilk iki aylık döneminde Türkiye’de toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53 oranında azalmıştı.

Fiat, 1.500 işçi çıkaracak

Fiat Chrysler, Kanada’da bulunan minivan fabrikasında bir vardiyayı iptal edeceğini ve bin 500 kişinin işine son vereceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, şartları uygun olan çalışanlara emeklilik paketleri sunulacak ve işten çıkarmalar 30 Eylül’de gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz günlerde, Alman otomobil üreticisi Volkswagen de, rutin işlerin otomasyonu nedeniyle 2023 yılına kadar 5 bin ile 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu. Bir başka otomotiv devi Amerikalı GM ise bu ayın başında yaptığı açıklamayla, kapanan fabrikaları sebebiyle 15 bin kişiyi işten çıkaracağını kaydetmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin