Yerli otomobilde tarih yine ötelendi!

HABER ANALİZ | YUSUF DERELİ

Seçim öncesinde gündemden düşürülmeyen yerli otomobilde tarih yine ileriye atıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin son açıklamasına göre, prototip ancak bu yılın sonunda verilecek. Prototipin ardından en az 2 yıl daha Ar-Ge yapılacak. Bu arada tasarımın bile henüz tamamlanmadığını da hatırlatalım.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yerli otomobil’ çıkışının üzerinden 8 yıl geçti. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, “2015 Ağustos’unda ilk prototip üretim, 2016’da inşallah ilk filo üretimi gerçekleşecek.” demişti. Ara dından 2018’de yollarda olacağı açıklandı. Yine dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “2020’den önce de 2019 sonuna kadar Türkiye’de bunun seri üretimini başlatmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

2022’YE DE YETİŞMEYECEK!

Ancak şu ana kadar otomobilin üretimini bırakın tasarımının bile tamamlanmadığını bizzat Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş açıkladı. 15 Mart’ta konuşan Karakaş, lansmanın 2022’yi bulacağını söyleyerek tarihi 3 yıl daha uzattı.

PROTOTİP ANCAK YIL SONUNDA!

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Otomotiv ve Ulaşım Araçları Sektör Kurulu tarafından düzenlenen ‘Yerli Otomotiv ve Üretim Teknolojileri’ konulu toplantıda konuştu. Yerli otomobilde TÜBİTAK tarafından hazırlanan projelendirme ve prototip çalışmaların yapıldığını, prototipin yıl sonunda verileceğini açıkladı. Büyükdede, “Prototipin ardından yaklaşık 1,5 -2 yıl daha üretim öncesi Ar-Ge çalışmaları devam edecek. Türkiye’de pili de üretecek tesislerimiz var.” dedi.

FABRİKANIN YERİ BİLE BELLİ DEĞİL

Hasan Büyükdede’nin açıklamasına göre fabrikanın nerede kurulacağı bile henüz netlik kazanmamış. Büyükdede, “Fabrika yatırımı için Bursa, Manisa, Aksaray konuşuluyor. Şu anda kesin olarak şurada yapılacak diyemiyoruz. Hatta Yenişehir’de test merkezimizin yanına getirin dedik, teklif ettik. Onlar da şu anda bir çalışma içindeler. Bursa’ya en yakın noktada olmak zorundalar.” diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin