Yeni Zelanda’da ‘başörtüsü kampanyası’na büyük ilgi

Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan ve 50 kişinin öldüğü terör saldırılarının birinci haftasında ülkede Müslümanlarla dayanışma için başörtüsü kampanyası düzenlendi. Kampanyaya gösterilen ilgi hayli yüksek oldu.

Bir çok televizyon sunucusu ekrana başörtüsü ile çıkarken, kadınlar başörtülü fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. #HeadScarfforHarmony etiketi kullanılan kampanyaya yoğun katılım olması Yeni Zelanda halkının hassasiyetini gösterdi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de saldırıya hedef olan Christchurch kentindeki Müslüman toplumu ziyareti sırasında başörtüsü takmıştı. Ardern, dün cuma namazı öncesindeki anma törenine de başörtüsü ile geldi.

‘Uyum için Başörtüsü’ adı verilen kampanya kapsamında ülkenin her yanından kadınlar başörtülü fotoğraflarını paylaşıyor. Bir katılımcı, “Birisi silah sallayarak ortaya çıkarsa, o kişi ve silahı doğrulttuğu kişiler arasında durmak istiyorum. Arada bir fark görmemesini istiyorum çünkü bir fark yok.” dedi.

Kampanya, Auckland kentinde yaşayan Thaya Ashman isimli bir doktor tarafından başlatıldı. Ashman, başörtüsü sebebile terörün hedefi olacağını düşündüğü için sokağa çıkmaktan korktuğunu söyleyen bir kadını duyunca böyle bir kampanya başlatmayı düşünmüş.

Reuters’a konuşan Ashman, “Şunu söylemek istiyordum: Biz sizinleyiz. Kendi topraklarınızda güvende hissetmenizi istiyoruz. Sizi seviyoruz, destekliyoruz ve size saygı duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin