Yeni Corolla’nın sır gibi saklanan özellikleri Tr724’te

724oToMoBiL | YUSUF DERELİ

Lansmanı 13 Şubat’ta yapılacak olan Toyota’nın efsane modeli Coralla’nın özelliklerini ww.tr724.com farkıyla ilk siz okuyacaksınız. Baştan sona yenilenen Coralla’da sürüş güvenliği üst seviyeye çıkarıldı. Ön cama yansıtılan gösterge panelinden tutun, 7″ büyüklüğündeki media playera kadar pek çok yenilik sizi cezbedecek. Hibrit teknolojisi ise yakıtı şehir içinde 3,5 litreye kadar düşürüyor. İşte Tr724 farkıyla yeni Coralla’nın dikkat çeken özellikleri…

Toyota’nın bütün dünyada en çok satan modeli Corolla, tamamen yenilenen motor kombinasyonu ve tasarımıyla adından çok söz ettirecek gibi görünüyor. Toyota’nın 80 yıllık tarihinde iz bırakan Corolla, markanın bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi. Tüm dünyada ilk üretildiği günden bu yana 44 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşan tek otomobil Corolla. İşte o Corolla şimdi tamamen yenilendi…

HİBRİT MOTOR, 1.8 CC İLE GELİYOR

Toyota radikal bir karar aldı ve Türkiye’de dizel satışını durdurdu. Artık hibrit teknolojisi ve elektirikli araçlara ağırlık verecek olan marka, yeni Corolla’da dizel motor kullanmadı. En temel değişiklik de bu oldu. Yeni Coralla’da iki motor seçeneği var. 1.8 benzinli/hibrit motor ve 1.6 atmosferik benzinli motor. 1.8 benzinli motor sadece hibrit motor ve CVT otomatik şanzımanla kullanılıyor ve 122 HP güç üretiyor. 132 beygirlik 1.6 CC atmosferik benzinli motorda ise hem manuel hem CVT otomatik şanzıman seçenekleri sunuluyor.

DİZELDEN DAHA CİMRİ, DAHA ÇEVRECİ

Toyota Hybrid teknolojisinin en temel özelliği fren sırasında motorun kendi kendini şarj etmesi. Fişe takma derdi yok! Ne kadar çok fren yaparsanız o kadar elektrik üretiyorsunuz! Hibrit teknolojisiyle yakıt tüketimi ise inanılmaz derecede düşüyor. Fabrika verilerine göre özellikle şehir içinde daha fazla fren yapıldığı için yakıt tüketimi 100 km’de 3,5 litreye kadar düşüyor. Karbondioksit salınımı 80 gr’a kadar düşüyor. Bu 1,6 CC’lik bir dizelden daha az bir yakıt tüketimi anlamına geliyor. Şehirler arasında ise yakıt 4-4,5 litreye çıkıyor. 1.6 atmosferik modelde ise ortalama tüketim yine fabrika verilerine göre 6 litreyi buluyor. CO2 salınımı ise 132’ye çıkıyor.

0’DAN 100’E 11 SANİYE

Yakıt tüketimi çok iyi; peki performansı nasıl? 122 HP güç üreten otomatik şanzımanlı hibrit modelin 0-100 performansı tam 11 saniye. Ne çok iyi ne çok kötü… 132 HP’lik 1.6 CC’lik atmosferik motor ise 0’dan 100’e 10.2 saniyede çıkıyor. Ancak en iyi performansı 1.6 CC ve manuel şanzıman kombinasyonuyla alıyorsunuz; 9.7 saniye.

ZENGİN DONANIM, MAKSİMUM GÜVENLİK

Coralla modellerinin isimleri de tamamen değişti. Life’ın yerine Vision aldı. Touch/Active modeli ise artık Dream olarak üretilecek. Ful modelin bir altı olan Advance’in yeni ismi ise Flame oldu. Ve ful olan Premium modeli bundan sonra Passion olarak göreceğiz yollarda. Değişen sadece isimler değil. Yepyeni özellikler de eklendi. Corolla’lar artık sunroof’lu gelecek. Ekran 7″ olarak yeniden tasarlandı. Elektronik park freni, elektrikli bel desteği, kablosuz şarj özelliği, arka havalandırma, ambiyans aydınlatma, Toyota safety sense, kör nokta uyarı sistemi ve yeni alüminyum alışımlı jantlarıyla yeni Corolla aklınızı çelebilir!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin