Yeni Corolla sahne aldı: Tek kusuru vergisi

724oToMobiL | YUSUF DERELİ

Lansmanı 14 Şubat’ta yapılan yeni Corolla, sınıfında kuralları yeniden yazmaya aday. Tam anlamıyla baştan yaratılan yeni Corolla’daki en dikkat çeken yenilik olan ‘Toyota Safety Sense’ sistemi, otomobile adeta sınıf atlatıyor. Yeni Corolla’nın benzinli versiyonu 95 bin 700 liradan, hibrit versiyonu ise 137 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla alıcısını bekliyor. Tek kusuru ise yıllık 2 bin 800 lirayı bulan vergisi!

Yollara çıktığı 1966 yılından bugüne tüm dünyada 46 milyondan fazla satılan Corolla’nın 12’nci nesli yollara çıktı. Japon otomotiv firması Toyota’nın 14 Şubat’a kadar özelliklerini ve fiyatını sır gibi sakladığı yeni Corolla’nın lansmanı 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yapıldı. Otomotiv sektörünün en çok merak ettiği konu fiyatıydı. O da lansmanda açıklandı. Buna göre giriş modeli olan 132 HP güç üreten 1.6 CC’lik benzinli atmosferik motorlu yeni Cor0lla’nın başlangıç fiyatı 95 bin 700 lira. Benzinli motor serisinin en dolu modeli olan 1.6 Passion X-Pack e-CVT’nin fiyatı ise 156 bin liraya kadar çıkıyor. 122 HP’lik 1.8 CC motorlu hibrit modelinin başlangıç fiyatı ise 137 bin 500 lira. Hibrit modellerde CVT şanzıman standart. Hibrit modellerinde en üst paketin fiyatı ise 175 bin lira olarak belirlenmiş. Diğer markaların fiyatlarına bakıldığında Toyota’nın hem hibrit hem de benzinli modelinin kesinlikle daha kabul edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin Ford Focus’un 1.5 Ecoboost motorlu modelinin en ful olanının almak isterseniz 220 bin lirayı gözden çıkarmak zorundasınız.

MODEL İSİMLERİ DEĞİŞTİ
Yeni Corolla modellerinin isimleri de tamamen değişti. Artık plazalarda Vision, Dream, Flame ve Passion versiyonlarıyla satılacak. Giriş modeli Vision, en dolusu ise Passion.  Bu arada, hatırlatmakta fayda var; 1.8 CC’lik hibrit motorlu yeni Corolla için ÖTV teşviği var. Devlet hibrit araçlardan 1.6 CC’ler için aldığı ÖTV’yi alıyor. Ancak vergi dilimi yüksek. 1.6 CC için yıllık bin 800 TL vergi ödemek zorundasınız. Ancak motor hacmi 1.8 olduğunda ödeyeceğiniz para 2 bin 800 lirayı buluyor.

YAKIT TÜKETİMİ 3,5 LİTRE
Ancak hemen söyleyelim; vergide kaybettiğiniz yıllık bin TL’yi yakıttan kazanıyorsunuz. Toyota Hybrid teknolojisinin en temel özelliği fren sırasında motorun kendi kendini şarj etmesi. Fabrika verilerine göre özellikle şehir içinde daha fazla fren yapıldığı için yakıt tüketimi 100 km’de 3,5 litreye kadar düşüyor. Kısacası 1.8 CC’lik yeni Corolla, 1,6 CC’lik bir dizelden daha az yakıt tüketiyor.

TOYOTA SAFETY SENSE; ÇIĞIR AÇIYOR
Yeni Corolla’daki en temel değişimin sürüş dinamikleri ve güvenlik anlayışında yaşandığını söyleyebiliriz. ‘Güvenli sürüş’ yeni Corolla’da adeta ete kemiğe bürünmüş. Toyota Safety Sense bir güvenlik teknolojileri paketi. Ön çarpışma önleyici sistem, şerit takip sistemi ve otomatik yanan uzun farlar Toyota Safety Sense’in en önemli özelliklerinden. Yine bu sistemde yer alan adaptif hız sabitleme Sistemi sayesinde araç, ayarlanan hızda giderken önüne çıkan aracın hızına uyum sağlayacak ve öndeki araçla güvenli bir mesafe tutacak şekilde takip ederek otomatik olarak hızlanıp yavaşlıyor ve hatta duruyor. Özellikle uzun yol seyahatlerinde sürücülerin yükünü hafifletecek bir sistem.

COROLLA’DA BİR İLK: SUNROOF
Yeni Corolla’da selefinden farklı olarak sunroof’da bulunuyor. Sunroof kullanımı arka alanda baş ve tavan arasındaki mesafeyi kısaltmış. Otomobilin içi eskisi kadar geniş değil. Ancak bu kadar yeniliğin yanında bu kabul edilebilir bir ‘kusur’. Yeni Corolla’nın yol tutuşunda da ciddi bir iyileşme var. Bunun nedeni ise artık arka süspansiyonların da bağımsız olması. Bu aracın daha konforlu olmasını ve yola daha iyi tutunmasını sağlıyor. Özetlemek gerekirse; Yeni Corolla beni heyecanlandırdı. Toyota, C segmente kuralları belirlemeye karar vermiş gibi görünüyor!

Avrupa’da otomobil pazarı daralıyor

Avrupa’da otomobil satışları Ocak ayında geçen yıla göre yüzde 4.6 geriledi. Satışların azalmasında Euro Bölgesi ekonomilerindeki ivme kaybı ile İngiltere’nin AB’den ayrılmasının etkili olduğu belirtiliyor. Ayrıca uluslararası ticaret gerilimlerinin tüketici güveninde oluşturduğu kayıp da satışların düşmesine neden oldu.

Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkelerinde satılan otomobil sayısı, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği  verilerine göre geçen yılki 1.25 milyon adet seviyesinden 1.2 milyona indi.

Fiat Chrysler’in satışları yüzde 14.9, Ford’un yüzde 6.6, Volkswagen’in ise yüzde 6.4 azaldı. Nissan’ın satışları da yüzde 24.7 geriledi.

Ford, İngiltere’den çıkıyor

ABD’li dev otomotiv üreticisi Ford Motor Co, İngiltere’de yaptığı üretimi başka ülkelere taşımak için hazırlıklarını hızlandırdı.

The Times gazetesinde yer alan habere göre firma yetkilileri, Başbakanı Theresa May’le de görüşecek taşınma hazırlıklarını hızlandırdıklarını iletti. Firma İngiltere’de iki tesiste motor üretimi yapıyor. Şirket İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden herhangi bir anlaşma sağlamadan ayrılması halinde 1 milyar dolarlık bir maliyet ile karşı karşıya kalacağını geçen ay belirtmişti.

Otomotiv ve diğer sanayi kolları, Avrupa Birliği’nden çıkma kararı alan İngiltere’nin AB ile ilişkilerini düzenleyecek bir anlaşma sağlayamaması halinde yüksek gümrük vergileri, tedarik zinciri aksaklıkları ve işçi istihdamında zorluk yaşayacaklarını daha önce dile getirmişlerdi. İngiltere AB’den 29 Mart’ta ayrılacak.

Mazda, ABD’deki pazar payını artırmak istiyor

Japon üretici Mazda, ABD pazarında çok kısıtlı bir model gamıyla tüketicinin karşısına çıkıyordu. Firma artık bunu değiştirmek istiyor. Şu anda sadece üç adet binek otomobil, üç adet de crossover modeliyle ABD pazarında faaliyet gösteren Mazda, ABD’deki satış rakamlarını arttırmak için harekete geçti. Şirket, SUV segmentinin yeni üyelerini de ürün gamına dahil etme kararı aldı.

Buna göre CX-5 ve CX-9’un yeni kardeşleri yakın tarihte Mazda’nın kataloguna dahil edilecek. Mazda’nın Kuzey Amerika CEO’su Masahiro Moro, yeni crossover modelinin özellikle ABD pazarının ihtiyaç ve beklentileri göz önünde bulundurularak tasarlandığını açıkladı.

Bu arada yeni modeller Mazda’nın Alabama eyaletinin Huntsville şehrindeki yeni fabrikasında üretilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin