AnaSayfa»TÜM BÖLÜMLER»Güncel»Emniyette de hazır ifade baskısı yapılıyor; Ümit Horzum’un kaburgaları kırılmış, kulak zarı patlatılmış

Emniyette de hazır ifade baskısı yapılıyor; Ümit Horzum’un kaburgaları kırılmış, kulak zarı patlatılmış

Pinterest Google+

Başkent Ankara’da istihbarat örgütüne mensup olduğu düşünülen kişilerce kaçırılan ve 133 gün işkenceye maruz bırakılan Eğitimci Ümit Horzum’a şimdi de Emniyet’te işkence yapıldığı iddia edildi.

Edinilen bilgilere göre, tutulduğu Ankara Emniyeti’nde işkence ile sorgulanan Horzum’dan itirafçı olması isteniyor.  Önüne konan hazır ifade metnini imzalaması isteniyor. Avukatı da bu yönde telkinlerde bulunuyor. Avukat, ‘İtirafçı olmaktan başka çaren yok, hazır metni imzala kurtul’ baskısı yapıyor.

Ümir Horzum’un ailesi ve avukatıyla görüştürülmediği de ortaya çıktı. Eşinin twitter hesabında yer alan bilgilere göre Horzum’un ağır yaraları, kaburga ve diğer organlarında kırık ve kulak zarında delinme meydana gelmiş.

SAĞLIĞINDAN ENDİŞE DUYULUYOR, İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

Fişleme listelerini içerdiği belirtilen hazır evrakı imzalaması için işkence yapılan eğitimci Horzum’un  sağlığından endişe ediliyor. Horzum’un yakınları, insan hakları örgütleri ve duyarlı siyasilerden yardım bekliyor.

TASFİYELERE YASAL ZEMİN ÇABASI

Kaçırıldıktan sonra ağır işkenceyle birçok kişiye imzalatılan hazır ifadelerle, 15 Temmuz’dan sonra yapılan binlerce tasfiye ve gözaltı işlemi sözde yasal zemine oturtulmaya çalışılıyor.

İŞKENCE İNSANLIK SUÇUDUR, DİN, DİL, IRK AYIRMADAN DUYARLI OLUNMALI

Mazlumder kurucu başkanı ve İnsan Hakları Aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu, işkence iddialarına değinerek, insanlık suçu işlendiğine dikkat çekti.

önceki yazı

Mahkeme talebi reddetti: Ayşe öğretmen bebeğiyle cezaevine girdi

Sonraki yazı

Fatih Portakal Erdoğan’ın deprem sözlerine bakıp uyardı: Bu iktidar kalmalı, nasıl bozdularsa sorunları da çözmeli!

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir