TÜSİAD Başkanı’ndan ‘paket’ yorumu: Ekonomiye olumsuz yansıyacak

AKP iktidari seçim öncesi krizin etkilerini hafifletmek için paket üstüne paket açıkıyor. Ekonomi çevreleri ise paketleri tatmin edici bulmadığı gibi zararlı olacağını düşünüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün katıldığı MÜSİAD toplantısında “Yarın KOBİ’ler için çok önemli bir paket açıklayacağız” derken, ondan birkaç saat önce TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik paketler hakkında olumsuz değerlendirmeler yaptı.

Bilecik, seçime doğru açıklanan paketler için “Orta ve uzun vadede bunlar ekonomiye olumsuz yansıyacak.” dedi. Bilecik ekonomik başarının bağımsız yargı ile demokrasi ve barışta aranması gerektiğine dikkat çekti.

2019’A AKTARILAN NEGATİF DEĞERLER VAR

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu olan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, 2018’in özellikle iş dünyasını müthiş yoran bir yıl olduğunu söyledi. 2019’a aktarılan negatif değerler olduğunu vurgulayan Bilecik, “Örneğin enflasyon. 2018’de aşırı kur dalgaları ve negatif resimler bankaların da bilançosunu düşürmesine neden oldu. Reel sektör bir nakit sıkıntısı yaşıyor. 2019’da ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olmalıyız.” dedi.

Erol Bilecik, vatandaşın biriken kredi kartı borcunu taksitlendirme, 22 milyar lira kredi ve 350 bin işletmeye kaynak gibi ekonomik paketlere yönelik ise “Böyle bir aksiyonu aldığınız zaman bunlar kısa vadede inanılmaz olumlu. Ancak orta ve uzun vadede bunlar ekonomiye er geç olumsuz yansıyacak.” değerlendirmesini yaptı.

BAŞARIYI BAĞIMSIZ YARGI VE DEMOKRASİDE ARAMALIYIZ

Avrupa Birliği ile daha olumlu ilişkiler kurulması gerektiğine dikkat çeken TÜSİAD Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konuşmamız gereken istikrar. Ekonomik olarak başarıyı biraz daha bağımsız yargıda demokraside aramamız gerek. Kutuplaştırmayı keskinleştirecek yapı saygı ve barış çizgisine girmeli. Bu hoşumuza gitmeyen tablolardan bir tanesi. Biz bunun şiddetle önlenmesinden yanayız.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin