AnaSayfa»Dünya»‘Türkiye’deki cadı avında Hitler Almanyası’nın söylem ve taktikleri kullanılıyor’

‘Türkiye’deki cadı avında Hitler Almanyası’nın söylem ve taktikleri kullanılıyor’

Pinterest Google+

Gazeteci Erkam Tufan Aytav’ın youtube üzerinden gerçekleştirdiği 30 Dakika programında, Türkiye’de Hizmet Hareketi’ne yönelik cadı avı ve kollektif cezalandırma süreciyle Nazi Almanyası’nda Yahudilere yönelik Hitler dönemi uygulamaları kıyaslandı. Proğramda Avrupa Parlamentosu milletvekili Rebecca Harms’ın Hitlerin yaptığı gibi bugün Türkiye’de Cemaate yönelik ‘kollektif cezalandırma’ uygulandığına yönelik tespiti üzerinde duruldu.

Programa konuk olarak katılan Prof.Dr. Mehmet Çaman, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin 6-5 Eylül olayları, Ermeni tehciri gibi benzer ötekileştirmeleri yaşadığını hatırlattı.

CHP, ERDOĞAN’IN DİLİNE SAHİP ÇIKARAK ORTAK OLUYOR

Çaman, Türkiye’de iktidarı ele geçiren yönetimin bir koalisyon olduğunu, kararları verenin sadece Tayyip Erdoğan olmadığını, Ergenekon, Avrasyacılar ve Ulusalcılar gibi yapıların bunun içinde yer aldığına işaret etti. Çaman, CHP’nin de Erdoğan’ın uygulama ve diline sahip çıkarak, zulmü destekledikleri uyarısında bulundu.

HERKES ERDOĞAN MAĞDURU: CEMAAT; ALEVİLER, KÜRTLER…

Çaman, din ve milliyetçilik söyleminin Hitler döneminde olduğu gibi tek adam rejiminin inşa edildiği Erdoğan döneminde de kullanıldığını belirtti. Çaman, bugün muhalifler olarak Türkiye’de ilan edilenler arasında Cemaat, Kürtler, Alevilerin yer aldığını anlatarak, Almanya’da Meclisi yangını ile başlattığı sürç ile Türkiye’deki 15 Temmuz Meclis bombalaması sonrası yaşananların benzerliğine işaret etti.

önceki yazı

Kılıçdaroğlu, Akaydın'ın 15 Temmuz çıkışını değerlendirdi: Yanlış birşey söylemedi, hakkında işlem yok

Sonraki yazı

İstanbul Emniyeti'nde 39 polis müdürünün tayini çıktı, çoğu Doğu, Güneydoğu’ya

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir