AnaSayfa»Medya»Türkiye’de bu yıl ‘Basın Özgürlüğü Ödülleri’ verilmeyecek

Türkiye’de bu yıl ‘Basın Özgürlüğü Ödülleri’ verilmeyecek

Pinterest Google+

Medyaya baskının her geçen gün arttığı ve 230’un üzerinde gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’de, Gazeteciler Cemiyeti 27 yıldır aralıksız verdiği ‘Basın Özgürlüğü Ödülleri’ bu sene verilmeyecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nde 1989 yılından bu yana her yıl verdiği “Basın Özgürlüğü Ödülleri”ni ülkenin ve medyanın bulunduğu koşullar nedeniyle bu yıl ilk kez verilmeyeceğini duyurdu. TGC Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada “Ülkemizin ve medyanın içinde bulunduğu koşullar dikkate alınarak 1989 yılından bu yana verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri ile Sürekli Basın Kartı alan cemiyet üyelerine anı plaketi verilmesinin dondurulmasına, olanaklar elverdiğinde bu ödüllerin yeniden konulması konusunda görüş birliğine varılmıştır” denildi.

21 Temmuz Cuma günü saat 11.00’de yapılacak Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü Toplantısı ise TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun açılış konuşmasıyla başlayacak. Toplantının moderatörlüğünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş üstlenecek. İki oturum olarak yapılacak toplantıya gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, TGC Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu Başkanı Altan Öymen, Cumhuriyet Vakfı Başkanı ve TGC önceki Başkanı Orhan Erinç, Pen Türkiye Merkezi Başkanı Zeynep Oral, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Aysel Çelikel, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu, TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük ve Birgün Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Barış İnce konuşmacı olarak katılacak.

önceki yazı

Sarraf'a cezaevinde suikast tehdidi: Önce 21 gün risk koğuşunda kaldı, sonra yeri değiştirildi

Sonraki yazı

OHAL'in Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya etkisi; 14 bin 298 ihraç

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir