Türkiye, tarihinin en büyük ‘sahte seçmen’ iddialarıyla çalkalanıyor

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi, adaylar kadar bir başka konuyu da tartışıyor Türkiye: Listelere yansıyan ‘sahte seçmenler’. Daha önceki seçimler öncesi veya sonrasında da benzer iddialar gündeme geldi ancak hiçbiri bu kadar yoğun ve gerçekçi değildi.

AKP ve MHP’nin oluşturduğu ‘Cumhur İttifakı’ dışında kalan bütün muhalefet partileri konuyu yakından takip ediyor. CHP, HDP ve İyi Parti peş peşe tespit ettikleri seçmen listelerine yönelik usulsüzlükleri açıklıyor. Muhalefet temsilcileri, ortaya çıkan sahte seçmen sayısının seçim sonucunu doğrudan etkileyecek nitelikte olduğunu belirtiyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın seçmen listelerinden hayali seçmen avı Adalar İlçesi’nde başladı. HDP, 2018’te 5 bin 201 seçmen sayısına sahip Şırnak’taki seçmen sayısının 7 bin 163’e çıktığını belgeledi. İyi Parti, Bitlis’te 45 farklı aileden oluşan 80 kişinin yaşadığı 90 metrekarelik bir daire buldu.

YSK, MUHALEFETİN TALEBİRİ GERİ ÇEVİRDİ

İçişleri Bakanlığı ise ‘seçmen kaydırmalarını en aza indirgemek’ için çalışmaların sürdüğünü açıklamakla yetiniyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da, seçmen listelerinin indirileceği tarih oan 17 Ocak’ın ötelenmesini isteyen muhalefetin beklentisini geri çevirdi. Dolayısıyla kesin seçmen listeleri bu şaibeler altında ilan edilecek.
YSK, “Partilerin itirazları tek tek inceleniyor” açıklaması da yaptı ancak muhalefet “Türkiye’nin her yerinden sahte seçmen fışkırıyor. 31 Mart seçiminin şeffaf ve güvenli olacağını söylemek mümkün değil” görüşünde birleşiyor.

“ÇÜNKÜ ÜLKEYİ YÖNETENLER BÖYLE İSTİYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Adalar’da Kasım 2018’te 11 bin 862 olan seçmen sayısının, askıya çıkan seçmen listesinde 899 kişilik artış gösterdiğini, yani 12 bin 761 kişilik bir liste tespit ettiklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005’te Türkiye’nin elektronik devlet sistemine geçtiğini duyurduğunu hatırlatan Tekin, “Bu durumun teknolojiyle, insan kapasitesiyle ilgisi yok. Çünkü ülkeyi yönetenler böyle istiyor.” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin

“BİNANIN OLMAYAN BEŞİNCİ KATINDAKİ SEÇMENLER!”

CHP’nin sahte seçmen tespiti İstanbul Adalar’la sınırlı değil. Beyoğlu’nda dört katlı bir binanın olmayan beşinci katındaki seçmenler muhtarlık listesinde bulundu. Üsküdar’da boş bir binada seçmenler tespit edildi. Niğde’nin Ulukışla İlçesi’nde 5 bin 800 olan seçmen sayısının 24 Haziran’dan bu yana bin 700 kişilik artış gösterdiği YSK’ya rapor edildi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut da, “Türkiye’nin her yerinde ama her yerinde aynı usulsüzlük yaşanıyor. Acaba neden diye sormaya gerek var mı?” çıkışında bulundu. Bulut, nüfus müdürlüklerinin ve iktidarın yaşanan usulsüzlüklere göz yumduğunu, ancak kendilerinin YSK’ya itirazlarını kabul ettirmekte kararlı olduklarını vurguladı.

BEŞTAŞ: AKP, ‘BUNLAR BİZE OY KULLANACAK’ DEMEK İSTİYOR”

HDP’li Meral Danış Beştaş, “Bingöl’de bir kapıcı dairesinde 224, Diyarbakır Hani’de bir evde 208, Hakkari’de bir adreste bin 108 seçmen tespit ettik” diye konuştu.

Seçmen kaydırmalarını, sahte seçmen tespitlerini meclis gündemine de taşıyan Beştaş, hükümetin bu duruma el koyması, YSK’nın harekete geçmesi yönündeki çağrılarının yanıtsız kaldığına dikkat çekiyor.

Beştaş, şu açıklamayı yaptı: “Siirt’te 528 seçmen, Şırnak Beytüşşebap’ta 526 seçmen aynı adreste, Iğdır polis evinde 374 kişi kalıyor. Siirt ve Şırnak’ta belirlediğimiz adreslerde seçmen olanların hiçbiri o ilin adresine kayıtlı kişiler değil. Bunlar neden geldi, ne oldu da aniden yaşadıkları kentlerden buralara gelip seçmen oldular? Görülen o ki AKP, bunları biz getirdik, bize oy kullanacaklar demek istiyor.”

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş

“DEĞİŞİKLİKLER, SEÇİM SONUCUNU ETKİLEYECEK NİTELİKTE”

Beştaş’a göre seçmen sayılarındaki bu değişiklikler, seçim sonucunu doğrudan etkileyecek nitelikte.
HDP TBMM Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, YSK’nın seçmen kayıtlarında siyasi partilerin tespit ettiği ‘hayali seçmen ve seçmen kaydırmaların’ Meclis tarafından da araştırılmasını istedi.

Bilgen, Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde “YSK seçmen kayıtları, seçimlerde usulsüzlük iddialarını güçlendiriyor. Tüm şaibe ve usulsüzlüklerin araştırılması amacıyla Meclis araştırması açılmalıdır.” dedi.

“BUNLARIN SORUMLUSU MUHTARLAR VE PARTİLER”

YSK’daki CHP temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, seçmen listelerinde neden usulsüzlükler yaşandığı sorusunu, “Muhtarlar ve siyasi partiler yüzünden.” diye cevapladı.

Muhtarların, koltuğunu korumak için örneğin 200 seçmeni olan bir köye, bir başka köyden ya da yerleşim yerinden 100’den fazla seçmen yığması yaptıklarını anlatan Yakupoğlu, “Muhtarlık çok cazip onlar için. Net 2 bin 200 lira maaş alıyorlar. Devlet onların sigortasını ödüyor. Ömür boyu silah taşıma ruhsatları var. Sık sık umreye gidebiliyorlar. Kendilerine göre seçmen yaratmak peşindeler.” yorumunu yaptı.

Yakupoğlu, siyasi partilerin de çok az farkla kazandığı ya da kaybettiği yerlere seçmen yığdığını belirtti. Hiçbir seçimde böyle bir şeyin yaşanmadığını vurgulayan Yakupoğlu, “Bir taraftan partiler, bir taraftan muhtarlar seçmen yığdı. Sonuç ortada.” dedi.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin