Türkiye geçen yıl demokrasi liginde 10 sıra daha geriledi

The Economist Dergisi’nin 2006 yılından beri her yıl yayınladığı demokrasi endeksine göre Avrupa, 2018’de demokratik değerlerin en çok düştüğü yer oldu. 167 ülkenin incelendiği raporda Türkiye demokrasi listesinde 10 basamak daha geriye düşerek 110. sırada yer aldı.

Euronews’in haberine göre, The Economist Dergisi’nin Intelligence Unit ekibi tarafından yayınlanan ‘Demokrasi Endeksi 2018: Ben de?’ isimli raporda ülkeler; seçim süreçleri, çoğulculuk, sivil özgürlükler, hükümetlerin işleyişi, siyasi katılım ve siyasi kültür gibi konulardaki durumlara göre puanlandırıldı.

Raporda en demokratik ilk üç ülke sırasıyla Norveç, İzlanda, İsveç olurken sondan ilk üçte ise Kuzey Kore, Suriye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti yer aldı.

CUMHURBAŞKANININ DENETLENEMEMESİ EN BÜYÜK ETKEN

Avrupa’nın dünya genelindeki ortalamasını düşüren ülkeler arasında İtalya, Türkiye ve Rusya gösterildi.
Türkiye 2018’de 10 sıra birden gerileyerek 110. oldu. Türkiye’nin yaşadığı düşüşe gösterilen gerekçeler arasında yeni sistemde cumhurbaşkanının yeteri kadar denetlenememesi yer aldı.

Türkiye’de Haziran 2018’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olağan üstü hal şartlarında gerçekleştiği ve ‘büyük oranda adil olmadığı’ belirtildi.

Kaynak: The Economist Intelligence Unit Democracy Index 2018. Grafik: Euronews

AVRUPA’DA EN ÇOK GERİLEYEN İTALYA OLDU

İtalya geçen yıla göre 12 basamak birden gerileyerek Avrupa’da demokratik değerler anlamında en çok kan kaybeden ülke oldu. İtalya’yı Türkiye 10 basamak Rusya ise 9 basamak gerileyerek takip etti. Rusya’nın demokrasi performansı Afganistan’dan bile daha kötü addedildi.

İtalya’nın yaşadığı düşüşe gerekçe olarak bu ülkede Mart ayında yapılan seçimlerden sonra mülteci karşıtı M5S ve Lega koalisyonunun iktidara gelmesi gösterildi. ‘Düzen karşıtı’ olarak nitelendirilen koalisyonun uyguladığı politikalarla bireysel özgürlükleri kısıtladığı belirtildi. İtalya, 2017 yılında yer aldığı 21. sıradan 33. sıraya geriledi.

TÜRKİYE GEÇEN YIL “ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKE” SINIFINA DÜŞMÜŞTÜ

Merkezi Washington’da bulunan Freedom House’un 2018 başında açıkladığı Dünyada Özgürlükler Raporu’nda da Türkiye ilk kez ‘özgür olmayan’ ülkeler kategorisinde yer almıştı. ‘Demokrasi Krizde’ başlığı ile verilen bölümde Türkiye son 10 yılda özgürlüklerin en çok gerilediği ülke sayılmıştı.

Değerlendirmede, Türkiye’nin ‘özgür değil’ kategorisine düşürülmesi şöyle gerekçelendirilmişti:

“Gücü cumhurbaşkanlığında toplayan, derinden kusurlu anayasa referandumu, seçilmiş belediye başkanlarının hükümet tarafından atananlarla toplu olarak değiştirilmesi, insan hakları aktivistleri ve diğer ‘devlet düşmanı’ olarak nitelenen kişilere yönelik keyfi kovuşturmalar, devlet memurlarına yönelik devam eden temizlik operasyonları.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin