“TÜİK ölçümleri doğru değil, gerçek enflasyon yüzde 43”

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Ekonomi Profesörü Steve Hanke, Türkiye’de gerçek enflasyonun Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin aksine yüzde 19,71 değil yüzde 43 olduğunu iddia etti.

T24’ün haberine göre Hanke, kendi yöntemiyle yaptığı hesaplamaları Twitter hesabından paylaştı. Hanke, “Türkiye’nin 13 Nisan için doğru bir şekilde ölçülen yıllık enflasyon verisi yüzde 43 oluyor. Erdoğan hükümetinin verdiği yıllık yüzde 20’lik orana inanmayın. TÜİK ölçümleri güvenilir değil.” ifadelerini kullandı.

‘Zımni enflasyon modeli’ ismini verdiği çalışmasında dolar kuru üzerinden satın alma gücü paritesi (SGP) değerini de hesaba katarak enflasyon rakamını tespit eden Hanke’nin yöntemi, kur geçişkenliği oranını bire bir kabul etmesi ve tüm fiyatlar için dolar varsayımı yapması sebebiyle bazı ekonomistler tarafından kabul edilmiyor.

TÜİK’in nisan başında açıkladığı verilere göre, mart ayında ÜFE aylık yüzde 1,58; yıllık ÜFE 26,94; aylık TÜFE yüzde 1,03; yıllık TÜFE yüzde 19,71 olarak gerçekleşti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin