Trump CNN çalışanı ile basın toplantısında kavga etti; muhabirin kartı iptal edildi

ABD Başkanı Donald Trump, ara seçimler sonrası düzenlediği basın toplantısında CNN muhabi Jim Acosta ile kavga etti. Kendisi hakkında sürekli olumsuz haberler yaptığını belirttiği CNN muhabirinin göçmenlerle ilgili bir sorusuna tepki gösteren Trump, yeni bir soru daha sorulmak istenmesi üzerine kürsüne uzaklaştı. Trump, mikrofonu bırakmasını istediği CNN muhabirine, “Sen berbat bir insansın CNN için çalışmamalısın” dedi.

Trump, Acosta’nın Rusya soruşturması hakkında soru sormak istediği sırada, “Tamam artık.” şeklinde azarladı. Trump, Acosta’ya defalarca, “Tamam artık, tamam artık.” dedi.

“CNN, SENDEN UTANMALI”

Trump, Acosta’ya daha sonra “CNN seni Beyaz Saray’da çalıştırmasından sonra utanç duymalı. Sarah Sanders’e karşı davranışların ve diğerine karşı davranışların da iyi değil.” dedi. Daha sonra sormak isteyen NBC muhabiri, sorusuna “Jim Acosta ile seyahat ediyorum. O çok akıllı biri.” diyerek başladı. Trump, NBC muhabirine de, “Senin de hayranın değilim!” şeklinde hitap etti. Trump, Rusya soruşturmasından “Endişelenmiyorum. Tamamen düzmece.” şeklinde niteledi.

Muhabirin erişim kartı iptal edildi

Olaydan sonra CNN muhabiri Jim Acosta’nın Beyaz Saray’a erişim kartı iptal edildi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Jim Acosta’nın Beyaz Saray’a erişim sağlayan kartın iptal edildiğini duyurdu.

Sanders, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında Acosta’nın ismini kullanmadan “Beyaz Saray’da stajyer olarak işini yapmaya çalışan genç bir kadının mikrofonu almasını elleriyle engellemeye çalışmasını”gerekçe olarak gösterdi. Stajyere yapılan davranışın kabul edilmeyeceğini belirten Sanders “Muhabirin meslektaşlarına soru sormalarına izin vermemesi tamamen saygısızlıktır.”ifadelerini kullandı.

CNN ise yaptığı açıklamada muhabirlerini desteklediğini duyurdu. Açıklamada Acosta’nun bugünkü basın toplantısında sorduğu zorlu sorulara misilleme olarak gerçekleştiğini savundu.

Amerikan kanalı, Sanders açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirtti. CNN “Bu eşi görülmemiş karar demokrasimiz için bir tehdit ve ülke daha iyisini hak ediyor. Jim Acosta tam destekimize sahiptir.”ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin