Tren facialarında ‘suçlu’ vatandaş!

HABER | İLKER DOĞAN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın onlarca insanın ihmaller sebebiyle hayatını kaybettiği tren facialarında ‘TCDD’nin suçunun olmadığına’ yönelik son açıklaması kamuoyunda büyük tepki topladı. Bakan’ın açıklamasına göre ihmallerin tek sorumlusu devletin demiryollarını kullanan vatandaşlar!

Geçtiğimiz ay Çorlu tren faciasında hayatını kaybedenlerin yakınlarını Twitter hesabında bloklamasıyla tepki çeken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bu kez CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in soru önergesine verdiği cevapla gündeme geldi. Özel, Turhan’ın cevaplaması için geçtiğimiz haftalarda ölümlü tren kazalarına  ilişkin soru önergesi vermişti. Önergeyi haftalar sonra cevaplayan Turhan, 2018 yılında meydana gelen 8 ölümlü kazadan, tahkikatı tamamlanan dördünde TCDD’nin kusurunun bulunmadığını belirtti. Diğer dört kaza tahkikatının ise sürdüğü kaydedildi. Turhan’a göre, hemzemin geçitlere yönelik iyileştirme çalışmaları sonucunda 2003 yılı öncesine göre kaza sayısında yüzde 88, can kaybı sayısında ise yüzde 76 oranında azalma oldu. Söz konusu cevabı değerlendiren CHP’li Özel, “Tahkikatı tamamlanan 4 kazada TCDD’nin kusurunun bulunmamış olması, yapılan tahkikatların ne kadar güvenilir olduğu sorusunu akıllara getirmektedir. Bakanlık, adeta hatayı ölenlere atmıştır.” dedi.

AĞIR İHMAL GÖRÜNTÜLERLE SABİT

Bilinen en önemli tren facialarından biri 8 Temmuz’da Çorlu’da yaşanmış ve aralarında  çocukların da olduğu 25 kişi hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz ay, faciayla ilgili yeni görüntüler ortaya çıkmıştı. Görüntüler facianın göz göre göre geldiğini, ağır bir ihmal olduğunu belgeliyordu. Buna göre menfezin altı trenin geçişinden önce 1 metre kadar boşalmıştı. Yetkililerin iddia ettiği gibi aşırı yağış sebebiyle menfezin etrafında su birikintisi de oluşmamıştı. Ve raylar da iki yana doğru genişleme vardı. 5 Kasım’daki Plan ve Bütçe Komisyonu’nda CHP Tekirdağ Milletvekili Canan Yüceer’in konuya ilişkin sorusuna yine Cahit Turhan, “İhmal yok, kusur yok. Kazanın sebebi yağmur.” diyerek cevap vermişti.

EĞİTİM ALMADAN GÖREVLENDİRİLDİM!

Son tren faciası daha geçtiğimiz ay yaşandı. Ankara’da 13 Aralık’taki kazada 9 vatandaş hayatını kaybetti. Kazanın olduğu alanda sinyalizasyon sistemi olmadığı ortaya çıktı. TCDD personellerinin ifadesi de ihmal ve skandalları gözler önüne sermişti. Buna göre Osman Y., ifadesinde daha önce eğitim almadığını belirtmesine rağmen çalıştırıldığını anlatıyordu: “Ben daha önce panodan elektrik kontrollü S makas işleyişini görmemiştim. Eğitimini de almadım. 9 Aralık’ta yürürlüğe giren değişiklikle bu makasın önemi arttığı için 8 Aralık tarihinde servis müdür yardımcısı Ergün Bey’e makasın kontrolünü bilmediğimi söyledim. O da bana ‘Sen S makasın işlevini yapmazsın. Öbür makaslara bakarsın’ dedi.”

MAKAS DEĞİŞİKLİĞİ BİLGİSİ VERİLMEDİ!

Hareket memuru Sinan Y ise, mahkemedeki savunmasında, “Bana hat değişikliği bilgisi verilmedi. Hızlı tren kazasında benim bir kusurum yoktur. Hat 1’den gitmesi gereken yüksek hızlı tren Hat 2’den gitti. Tren makinistlerinin H1’e girmesi gerekirken makas değişikliği yapılmadan H2’ye girdiğini görmeleri gerekmesine rağmen benimle neden iletişime geçmediklerini bilmiyorum.”  ifadelerini kullandı.

Bütün bu görüntü ve ifadelere rağmen Bakan Cahit Turhan, ‘kazalarda TCDD’nin suçu olmadığını’ savunuyor. Bakan’ın sözlerine göre geriye bir tek suçlu kalıyor; ulaşım için devletin demiryollarını tercih eden vatandaşlar!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin