Toyota’nın ‘ağır abileri’ geldi!

Yeni Camry ve RAV4 satışa çıktı

HABER-İNCELEME | YUSUF DERELİ

Japon otomotiv devi Toyota, Türkiye’deki hibrit ürün gamını genişletti. Yeni Camry Hybrid ve yeni RAV4 Hybrid’in lansmanı geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Premium konfor ve maksimum güvenliğe sahip otomobiller, beklendiği gibi yakıt tüketiminde oldukça cimri. Ancak fiyat konusunda Toyota, hiç mütevazı davranmamış! Yeni Camry Hybrid 479 bin TL, Yeni RAV4 Hybrid ise 336 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Toyota’nın daha çok ABD ve Avrupa pazarında sattığı lüks modeli Camry Hybrid ile SUV segmentinin yaratıcısı Yeni RAV4 Hybrid’in Türkiye lansmanları Intercity İstanbul Park’ta yapıldı. Yeni Camry Hybrid ve Yeni RAV4 Hybrid’in Türkiye lansmanında konuşma yapan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hibrit bilinirliğini yerleştirmek için çok büyük ve önemli adımlar attıklarını söyledi. Bozkurt, “Hibrit çağı başladı. Dizelin yerini hibritlerin aldığını görüyoruz.” dedi. Tüm dünyada 13 milyonun üzerinde, Türkiye’de 12 bin 88 adet Toyota hibrit araç satışının gerçekleştiğini belirttti. Yaklaşık binde 1’i…

E SEGMENTİN İDDİALI OTOMOBİLİ: CAMRY

Gelelim otomobillerin özelliklerine; Yeni Camry Hybrid, kendi kendini şarj edebilen hibrit versiyonu ile E segmentine iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Hemen söyleyelim; ilk üretimine 1982 yılında başlanan Camry, bugüne kadar 100’den fazla ülkede 19 milyonun üzerinde satış yaptı. Her ne kadar Türkiye pazarına yeni yeni girmeye başlasa da, E segmentinde dünyanın en çok satılan sedanı.

2,5 CC, 218 HP; 4,3 LİTRE YAKIT TÜKETİMİ!

Yeni Toyota Camry Hybrid 2.5 litrelik motoruyla yakıt verimliliği, düşük emisyon ve sessiz bir sürüş sağlıyor. 218 HP güç üreten hibrit motor, 98 g/km’lik düşük emisyon değeri ile de dikkat çekiyor. Bu güçlü ve verimli motorun ortalama yakıt tüketim değeri ise sadece 4.3 lt/100 km. Otomobilin 0-100 hızlanması ise 8,3 saniye. Alçak kaput ve tavan çizgisi sayesinde sportif görünümü artırılmış. Ağırlık merkezi de daha düşük. Bu yol tutuşunun önceki nesile göre daha iyi olmasını sağlıyor.

TOYOTA SAFETY SENSE GÜVENLİK PAKETİ

Yeni Camry Hybrid, 18” alüminyum alaşım jant ve 8 gövde rengi ile satışa sunulacak. Kabin içinde ise üst düzey konfor sağlandığını söyleyebiliriz. Camry Hybrid’in geniş kabininde yüksek kaliteli yumuşak doku malzemeler, deri ve ahşap malzemeler kullanılmış. Bagaj hacmi ise 500 litre. Premium özelliklere sahip Yeni Camry Hybrid’de, çarpışmaların önlenmesine veya azaltılmasına yönelik ‘Toyota Safety Sense’ güvenlik teknolojisi standart olarak sunuluyor.

YILIN SUV’U YİNE İDDİALI GELİYOR

Toyota’nın SUV modeli RAV4, 2017 ve 2018 yılını ‘Dünyanın en çok satılan SUV modeli’ olarak tamamlamıştı. O da artık tamamen yenilendi. 5’inci jenerasyon RAV4 Hybrid’in özellikle güvenlik ve performansının üst düzeyde olduğu görülüyor. Selefine göre daha iyi yol tutuş, daha çok konfor ve daha geniş bir kabin alanı sunan RAV4 Hybrid’in bagaj hacmi ise 580 litre. Bu alanda sınıfının lideri…

0’DAN 100’E 8,1 SANİYE!

oyota RAV4’te de yeni 2.5 litre Hybrid Dynamic Force motor görev yapıyor. Dört çeker modelde 222 HP güç üreten hibrit motor, otomobili 0’dan 100’e sadece 8.1 saniyede taşıyor. Camry’den daha iyi bir performans! Yakıt tüketimi ise 100 km’de 4.5 lt. Güncel fiyatlarla 32 kuruş… Yeni RAV4’te daha kompakt hale getirilen hibrit sistemde, yeni bataryalar yüzde 11 daha hafif ve şanzıman kaybı öncekine oranla yüzde 25 daha az.

İlk üç ayda araç sayısı 106 bin arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre, bu yılın ilk üç ayında 159 bin 219 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. 52 bin 588 aracın ise kaydı silindi. Trafikteki toplam taşıt sayısı 106 bin 631 arttı.

Mart sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 artarak 22 milyon 972 bin 552’ye yükseldi. Bu araçların yüzde 54,2’sini otomobil, yüzde 16,4’ünü kamyonet, yüzde 14,1’ini motosiklet, yüzde 8,2’sini traktör, yüzde 3,7’sini kamyon, yüzde 2,1’ini minibüs, yüzde 1’ini otobüs, yüzde 0,3’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Elektrikli Aston Martin Rapide E yola iniyor!

Aston Martin’in tamamen elektirikli ‘Rapide E’ modeli Şangay Otomobil Fuarı‘nda kullanıcıların beğenisine sunuldu. Gücünü elektrikli iki motordan alan otomobil toplamda 602 beygir güce sahip. 950 Nm tork üretebilen çift elektrikli motor, bataryasının azalması durumunda bile tam kapasite gibi performans sağlayabiliyor. 800 voltluk 65kWh pil ile gelecek olan Aston Martin, tek pil dolumu ile 321 km seyahat edebilecek. Arka aksa monte edilen ikiz motor, aracı saatte 250 km maksimum hıza kadar çıkarabilecek. Aston Martin Rapide E 0-100 KM hıza dört saniyenin altında ulaşacak. Otomobil, direksiyonun arkasında yer alan 10 inçlik dijital gösterge paneli ile donatılmış. Aston Martin elektrikli araba modelinden yalnızca 155 kişide olacak. Fiyatı açıklanmayan otomobil, 2019 yılının sonlarına doğru satışa çıkacak.

Dünyanın en iyi lüks otomobili: Audi A7

Dünya çapında 24 ülkeden 86 otomobil gazetecisi tarafından verilen World Car Awards (Dünyada Yılın Otomobili Ödülleri) New York Otomobil Fuarı’nda sahiplerini buldu. Buna göre, Audi A7 Sportback, ‘Lüks’ kategorisinde Dünyada Yılın Otomobili seçildi. Hemen söyleyelim; Audi geçen yıl da A8 modeliyle ipi göğüslemişti.

Bir coupe’nin dinamik tasarımını, bir sedanın geniş iç hacmini ve bir Avant’ın işlevselliğini buluşturan Audi A7 Sportback, modern çağın en iyi Grand Tourismo modellerinden biri olarak gösteriliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin