TL’deki çöküşü ekonomi uzmanları değerlendirdi: “Kırmızı Cuma…Finansal kriz IMF programı ile önlenir”

Türk lirasında yaşanan hızlı değer kaybına yönelik bazı ekonomi yazarı ve uzmanlar sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundu.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses, Mayıs ayında attığı bir tweet’i yeniden paylaşarak, “buraya geleceğimizin herkes farkındaydı” yazdı.

Boratav: Finansal kriz IMF programı ile önlenir

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Korkut Boratav, Türkiye’nin ödemeler dengesi krizi yaşadığını bunun bir finansal krize dönmemesi ve banka iflaslarının önlenmesi için IMF programının makul seçenek olduğunu söyledi. Ancak Boratav, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir finansal çöküntüye rağmen IMF’nin kapısına gitmemesi hâlinde bile, “İktidarda kalmasını önleyecek bir mekanizma yok. Türkiye faşizme geçmiştir” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısındaki değer kaybını gösteren bir grafik paylaşarak “Türkiye ekonomisi batıyor” yazdı.

Karatepe bir diğer tweetinde ise “kimsenin TL’nin değer kaybıyla ilgilenmediği” yorumunu yaptı.

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez de mevcut durumdan çıkılması için Merkez Bankası’nın faiz artırması da dahil bir dizi acil önlem alınması gerektiğinin savundu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin