Suudi Arabistan Kaşıkçı’yla ilgili senaryoyu değiştirdi: “Cesedi halıya sarıp konsolosluktan çıkardılar”

Suud Yönetimi’nden gelen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili “Kaşıkçı Başkonlosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldü” açıklaması tartışılırken, üst düzey bir Suudi yetkili Reuters’a yeni ve farklı açıklamalarda bulundu. İddiaya göre, konsoloslukta öldürülen Kaşıkçı önce bir halıya sarıldı ve konsolosluk aracı ile dışarı çıkarıldı. Ceset yok edilmesi için “yerel bir işbirlikçiye” teslim edildi.

Suudi yetkililer, ilk önce Kaşıkçı’nın “başka Suudi vatandaşlarıyla” kavgaya giriştiğini ve bu sırada yaşamını yitirdiğini iddia etmişti. Reuters’e konuşan Suudi yetkililer, Kaşıkçı’nın ölümüne dair yapılan açıklamayı yeniden değiştirdi. Önceki açıklama ABD ve Avrupa Birliği liderleri tarafından “ikna edici” bulunmamıştı.

‘KAŞIKÇI’YI KORKUTMAK İSTEDİLER…’

İsmi açıklanmayan Suudi yetkilinin yeni açıklamasına göre 15 kişilik ekip, Kaşıkçı’yı sorgulamak üzere gönderilmişti.

İddiaya göre Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’a dönmesi istenecekti, ancak bunun gerçekleşmemesi durumunda Kaşıkçı serbest bırakılacaktı.

Suudi yetkilinin açıklamasına göre emirlere uymayan yetkililer, Kaşıkçı’yı “korkutmak için” kendisine ilaç vererek kaçıracaklarını söylediler. Bu sayede Kaşıkçı’nın konuşması amaçlanıyordu.

‘BAĞIRMASINI ENGELLEMEK İSTERKEN…’

Suudi yetkiliye göre Kaşıkçı, gelen tehdit üzerine sesini yükselterek bağırmaya başladı.

Kaşıkçı’nın bağırması üzerine 15 kişilik ekip “panikledi” ve Kaşıkçı’yı susturmak için ağzını kapattı.

Bu sırada boğulan Kaşıkçı hayatını kaybetti. Olayın üstünü örtmek isteyen ekip Kaşıkçı’yı bir halıya sardı ve konsolosluk aracı ile dışarı çıkardı… Cesedi yok etmesi için “yerel bir işbirlikçiye” teslim ettiler.

Ekipteki adli tıp uzmanı kalıntıları temizledi.

Ekipteki bir diğer kişi ise, Kaşıkçı’nın konsolosluğu terk ettiği görüntüsünü vermek için Kaşıkçı’nın kıyafetlerini giyip, gözlüklerini takıp konsolosluktan çıktı.

Kaşıkçı’nın akıllı saatini çıkarken konsolosluğun arka kapısında bırakan bu kişi, Sultanahmet tarafına gidip kıyafet ve gözlüğü de orada attı.

15 kişilik Suudi ekip, olay açığa çıkmadan bir an önce Türkiye’yi terk edebilmek için yanlış rapor yazdı. “Kaşıkçı’yı bir kez uyarıp serbest bıraktık” dediler.

Reuters’a konuşan Suudi yetkili, Kaşıkçı’nın cesedini teslim alan yerel işbirlikçinin İstanbul’da ikamet ettiğini söyledi. Ama hangi milletten olduğunu paylaşmadı.

Yetkili, 15 kişilik Suudi ekibin, 3 yerel şüpheli ile birlikte Suudi Arabistan’da gözaltına alındığını ve soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

HİKAYE NEDEN SÜREKLİ DEĞİŞİYOR?

Reuters tarafından Suudi yetkiliye neden resmi hikayenin sürekli değiştirildiği soruldu. Bunun üzerine verilen cevapta “İçeriden yanlış bilgilendirme yapıldığı” iddia edildi.

Suudi yetkiliye göre yapılan soruşturma sonucunda “gerçek ortaya çıktı”, bunun öncesinde olayın nasıl yaşandığı bilinmiyordu.

İddiaya göre Suudi Arabistan, ölümü açıklamak için de “soruşturmayla bilgilerin elde edilmesini” bekledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin