AnaSayfa»Dünya»Suriye Ordusu, YPG’nin davetiyle Afrin’den sonra Menbiç’e de giriyor

Suriye Ordusu, YPG’nin davetiyle Afrin’den sonra Menbiç’e de giriyor

Pinterest Google+

Suriye ordusunun, YPG’nin ana omurgasını oluşturan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile vardıkları bir anlaşma doğrultusunda ülkenin kuzeyindeki Menbiç’e gireceği iddia edildi.

Suriye güvenlik güçlerinden isminin verilmesini istemeyen bir kaynak, Sputnik’e demecinde, “Anlaşmaya göre Suriye ordusu birkaç gün içinde Halep’in kuzeyinde yer alan ve DSG tarafından kontrol edilen Menbiç’e girecek” dedi.

Menbiç, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nın devam ettiği Afrin’e yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Suriyeli Kürtlerin denetimindeki Afrin yönetimi, Türkiye’nin harekatına karşı Suriye ordusunu sınırlarını korumak için davet etmişti. Bunun ardından Suriye ordusuna bağlı milis gruplarının Kürt güçlere destek vermek için Afrin’e girdiği haberleri gelmişti.

Fırat Nehri’nin batısında yer alan Menbiç ise Ağustos 2017’de omurgasını YPG’nin oluşturduğu DSG tarafından IŞİD’den alınmıştı. Menbiç o zamandan beri DSG’nin denetiminde. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise uzun süredir Menbiç’e askeri harekat planlandığını duyuruyordu

 

önceki yazı

Süleyman Soylu helallik istedi: Erdoğan'ın neferi olarak hayatıma devam edeceğim

Sonraki yazı

Irak'ta 15 Türkiye vatandaşı kadın IŞİD üyesi olma suçlamasıyla idama mahkum edildi

1 Yorum

  1. fatih
    25 Şubat 2018 at 15:43 — Cevapla

    Habere öyle bir başlık atmışsınız ki, sanki Suriye ordusu Afrin’e girmiş, daha sonra da Menbiç’e girecek. Peki Afrin’e girdiler mi? Hayır.

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir