Sri Lanka Türk büyükelçiliğinin skandalları bitmiyor

HASAN CÜCÜK | Tr724 HABER MERKEZİ 

Sri Lanka’da yaşayan Hizmet mensuplarına ‘IŞİDli’ iftirasının atıldığını ‘Sri Lanka’ya ulaşan şeytani plan!’ başlığıyla yayınlamıştık. Kolombo Büyükelçisi Tunca Özçuhadar’ın başrolde olduğu skandallar zinciri devam ediyor. Bu kez Sri Lanka savunma ve dışişleri bakanlığına 50 kişilik bir terör listesi verildiği ortaya çıktı. Listenin kaynağı yine Türk büyükelçiliği.

Sri Lanka’da 21 Nisan’da  Kolombo, Negombo ve Batticaloa kentlerinde bulunan 3 kilise ve 3 otele düzenlenen terör saldırısı farklı boyutlara taşındı. Yerel haber sitesi Newsfirst, patlamayı gerçekleştiren 16 teröristin eğitimlerini Türkiye’de aldığını iddia etti. Bu haber üzerine 2017-18 yılları arasında dışişleri bakanlığı yapmış olan milletvekili Wasantha Senanayake yaptığı basın toplantısında, Kolombo Türk elçisi Tunca Özçuhadar’ın kendilerine 2015 yılında tamamı Türk vatandaşı olan 50 kişilik terörist listesi verdiğini, savunma bakanının soruşturma başlattığını ancak soruşturmanın 2 müslüman politikacı tarafından engellendiğini söyledi.  Senanayake, 50 kişilik listeyi medya ile paylaştı. Gazeteler bu isimleri pasaport numaraları ile ‘Teröristler Listesi’ olarak yayınladı. Listedeki isimler çoğunlukla 2002-15 yılları arasında Sri Lanka’daki okullarda çalışan Türk öğretmenler ve Gülenist olarak bilinen Türklerden oluşuyordu. Bu gelişmelerden sonra Kolombo Büyükelçisi Tunca Özçuhadar bir basın bildirisi yayınladı. Elçinin yaptığı basın açıklaması, Sri Lanka’daki patlamayı yapan teröristlerin sanki Türk elçisinin verdiği isimlermiş gibi algılanmasına sebep oldu.

Gazetelerde ’Teröristler Listesi’ olarak yayınlanan 50 kişilik listede suç teşkil eden birçok unsur vardı. Listenin kaynağı zaten Türk büyükelçiliği olarak açıklanmıştı. Üstelik liste 2015’te verilmişti. Daha 15 Temmuz darbe girişimi olmadan, Türk devletinin dünya üzerinde Hizmet mensuplarını terörist olarak damgalayıp, bulundukları ülkelere şikayet ettiği ortaya çıkmış oldu. Kolombo büyükelçiliğinin verdiği listede garipler silsilesi vardı. Listede bulunan 50 kişiden bir kısmı hayatı boyunca Sri Lanka’da bulunmamış kişilerdi. Türk büyükelçiliği 2015’te Hizmet mensuplarını Sri Lanka dışişlerine ’terörist’ olarak bildirmesine rağmen, bu insanların her türlü konsolosluk işlemlerini yapmaya devam etmiş. Bir taraftan bunlar terörist diyor, diğer taraftan her türlü işlemlerini yapıyor. Listede Sri Lanka’ya hiç gelmeyenler olduğu gibi, büyükel.liğinin açıldığı yıl olan 2013’ten önce Sri Lanka’dan ayrılanlar da vardı.

Adlarının ’Teröristler Listesi’ olarak gazetelerde yayınlanmasının şokunu yaşayan Hizmet mensupları, bulundukları ülkelerden kanuni haklarını aramak için harekete geçti. 50 kişilik listede adı bulunan ve şuan İsveç’te ikamet eden 8 kişi, ’Terörist Listesi’ haberini yapan gazetelere, Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı ile Kolombo Türkiye Büyükelçiliği’ne mailler atarak bu skandalın bir an önce düzeltilmesini istediler. Bu girişimlerinden sonuç alamazlar ise, uluslararası kurumlara ve bulundukları ülkelerin makamlarına başvuracaklarını açıklayan Hizmet mensupları, gerçek dışı bir terör listesi hazırlayan Kolombo Türk elçiliğine karşı hukuki haklarını savunmada kararlı olduklarını ifade ettiler.

http://tr724.wpengine.com/sri-lankaya-ulasan-seytani-plan/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin