AnaSayfa»Siyaset»Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna devam kararı çıktı

Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna devam kararı çıktı

Pinterest Google+

Geçen yıl 4 Kasım’da tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması 399 gün sonra ilk kez yapıldı. Duruşma uluslararası katılımcıların, gözlemcilerin, milletvekillerinin güvenlik gerekçesiyle salona alınmamaları kararıyla başladı. Duruşma Ankara Adliyesi’nden Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki bir salona alınmıştı.

Demirtaş SEGBİS ile bağlanmayı kabul etmeyerek duruşmaya katılmadı. Savcı, Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamını istedi. Kararı değerlendiren mahkeme Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına hükmetti. Duruşma 14 şubat 2018 tarihine ertelendi

Demirtaş’ın avukatları gün içinde  söz alarak, duruşmayı izlemek için gelen kişilerden çok az bir kısmının salona alınmasını, yabancı heyetin duruşmaya alınmamasını ‘aleniyet ilkesi’ne aykırı olduğunu söyledi. Bir avukat da, “Daha düne kadar Ankara Adliyesi’nde görülecek olan dava bir anda Sincan Cezaevine alınıyor. Demirtaş’ın, 5 aydır tutukluluk durumu ile ilgili incelemesi başvurularımıza rağmen yapılmıyor. Bütün bunları değerlendirdiğimizde mahkemenin ciddiyetsiz ve kötü niyetli davrandığını görüyoruz” dedi.

Bunun üzerine mahkeme başkanı, “Ankara Adliyesi’nde 10 avukatın bir arada oturabileceği imkanlara sahip bir duruşma salonu yok. Sizin, duruşmanın daha büyük bir salona alınma talebiniz üzerine komisyon kararıyla duruşma bu salona alındı. Şimdi bütün avukatlar güzel güzel yerlerinde oturuyor. Önlerinde mikrofon. Buna rağmen bizim kötü niyetli olduğumuzu söyleminiz beni gerçekten üzdü’ diye karşılık verdi.

SORUŞTURMA DİYARBAKIR’DA BAŞLATILDI: 142 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu dava Diyarbakır’da açılmış ardından güvenlik gerekçesiyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi‘ne gönderilmişti. Demirtaş hakkında ‘terör örgütü kurma, yönetme, örgüt propagandası, suç ve suçluyu övme’ suçlamalarıyla 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

 

 

önceki yazı

Zarrab'ın yatından sonra 58 milyon dolarlık uçağına da el kondu

Sonraki yazı

Kayyım CHP'ye uzandı; İçişleri Bakanlığı CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi'yi görevden aldı

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir