Şehirden şehire farklı adalet!

HABER | İLKER DOĞAN

Ankesör soruşturmasında ortaya çıkan gerçekler, Türkiye’de hukukun ne hale geldiğini de gözler önüne seriyor. Ankara’da yürütülen  ‘ankesör’ (kontörlü telefon) soruşturmalarında ‘en az 8 aranma ve en az yüzbaşı rütbesinde olma’ şartı aranırken, İstanbul’da farklı kriterler uygulanıyor. Ne eşitlik ilkesi kaldı, ne masumiyet karinesi… İnsanların özgürlüğü, hiçbir hukuki temeli olmayan suçlamalarla ellerinden alınıyor.

Aslında bugünlerin geleceği yıllar öncesinden belliydi. Gazeteci Mehmet Baransu’nun haber ve yorumlarından rahatsız olan dönemin Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın, 11 Mart 2014’de internete düşen ses kaydını hatırlarsınız. Dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu arayan Ala, Baransu’nun gözaltına alınmasını istiyordu. Vali Mutlu’nun, “Ama mahkeme kararı yok!” itirazına “Mahkeme kararına gerek yok, kırın kapısı alın. Resmi konuttayız!” şeklinde tepki göstermişti.

Ve bugünlere gelindi… İktidarın ‘suç uydurmak’ için başlattığı ve büyük bir kısmı muvazzaf yüzlerce askeri tutukladığı ‘ankesör’ soruşturması Türkiye’de hukukun ne hale geldiğini gösteren en güzel örneklerden biri oldu. Ne ‘eşitlik’ ilkesi kaldı ne ‘masumiyet karinesi.’ Artık ‘adalet’ anlayışı şehirden şehire, rütbeden rütbeye, makamdan makama ve hatta hakimden hakime değişiyor. Haberimize konu olan 5 Mayıs 2018 tarihli ‘Gizli Belge’ de bunun ispatı.

ANKARA’DA KRİTER 8 VE ÜZERİ ARAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, sözde ‘ankesör’ soruşturmalarında dikkat edilmesi gereken hususlar anlatılıyor. Belgenin üçüncü paragrafında ise şöyle deniliyor: “Ara raporda tespit edilen personelden hala görevde olup haklarında daha önce işlem yapılmayanlardan başlamak suretiyle, bu aşamada 8 ve üzerinde arama kaydı tespit edilen yüzbaşı ve üstündeki kişiler hakkında, görev yaptıkları yerler, geçerli adres ve iletişim bilgileri, görev bilgileri vb. gerekli tüm araştırmaların yapılarak….”

RÜTBE FARKI KURTARIYOR!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yazısı son derece açık. Başsavcılık, 8’in altındaki aramalarla ilgili işlem yapılmamasını söylüyor. Eğer ankesörlü hattan 7 kez arandıysanız ve ayrıca rütbeniz yüzbaşının altındaysa ‘şimdilik’ soruşturma geçirmiyorsunuz. Bu arada yarın ne olacağının garantisi yok! Başsavcılık yarın başka bir karar alarak bu kez 5’in üzerinde araması olanları ve astsubayları ‘suçlu’ ilan edebilir!

İSTANBUL’DA KRİTER  YOK!

Peki İstanbul’da durum nasıl? Anayasa aynı, kanun metinleri aynı ancak İstanbul’un kriteri farklı! Ankara’nın aksine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve hakimler 5-6 yıl önce 1 kez bile kontörlü telefonla araması olanları tutukluyor. Daha geçtiğimiz hafta yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 129 muvazzaf askerden büyük bir kısmı tutuklandı. 2012’de sadece 2 araması olan astsubay bile tutuklandı. Aynı astsubay Ankara’da olsa soruşturma bile geçirmeyecekti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin