Seçimde gaz çıkartırlar mı?

YORUM | LEVENT KENEZ

Yok İmamoğlu konuşurken yayını kesip Erdoğan’ı girmişler, yok TRT iktidar dışında kimseye yer vermemiş. HDP’nin hiçbir canlı yayını yokmuş. Sanki bunun olacağını bilmiyorlar, beklemiyorlar gibi şikayet etmiyorlar mı, insan gülsün mü ağlasın mı bilemiyor. “Türkiye’de seçim var” adlı oyunun figüranı bile değil dekorudur muhalefet.

Yerel seçim dediğimiz 3-4 şehrin sonucundan ibaret. AKP çok ezici oranda üstün olduğu yerlerde ki bu 50’den fazla il demek zaten kazanacak. HDP’nin de geçen seçimlerde aldığı yerleri koruyacağı kesin. Her ne kadar İstanbul’da CHP adayının önde olduğu anketlerle muhalefet bir hava estirmeye çalışsa da referandumda hayır diyen İstanbul’un başkanlık seçiminde Erdoğan’ı seçmiş olması İstanbul için ne olacağını anlatıyor. CHP de geleneksel kıyı şehirlerini rahat alacak gibi.

Ankara için durum oldukça tirajikomik. Melih Gökçe gibi bir adamı defalarca aday göstermiş sonra da onursuzca indirmiş AKP kumpas olduğu her halinden belli bir iddia ile temiz siyaset propagandası yapıyor. Gökçek herhalde TC tarihinin en kirli ve en mafyatik belediye başkanı olarak yerini şimdiden almıştır. Geçen olacağını da sanmam. Herhangi bir CHP vekiline ya da twitter trolüne cevap yetiştirmek için kapital harflerle kendini paralayan Gökçek’in bu şekilde görevden alınmasına ses çıkaramaması bile ne kadar kirli olduğunu gösteriyor. İşte böyle bir adamın belediye başkanlığı yaptığı parti Mansur’a dürüst ol diyor.

Göze girmek için hainler mezarlığını dahi gündeme getiren Kadir Topbaş unutuldu gitti. Bir daha en fazla vefatında duyarız. AKP’liler onu hainler arasına zaten gömdüler.

Meclis başkanlığı gibi gayet dinlendirici ve prestijli bir makamı insan neden bırakır ya da bırakmaya zorlanır? Cevabı kumar masasında elinde kadeh, oyun oynayan tosunda gizli olduğunu bilmeyen yok.

Bu yerel seçimlerden sonra uzun bir süre seçime gitmeyecek Türkiye. Ekonomistlerin seçim sonrası acı reçetelerin geleceğini söylüyor olması sadece tahmin değil. Her ne kadar rakamlarla oynasalar da, ekonomik gerçekliğin sunuşunu değiştirebilseler de, negatif büyüdük deyip meydanda hüloooğ duysalar da ceplere yansımasını değiştirmek zor. Türkiye’nin diğer diktatörlükler gibi rejimini sübvanse edebilecek doğal kaynakları yok.

Türkiye’de seçimin adilane olmadığı ve sonuçta iktidar partisinin avantajlı çıktığı masa başı oyunların gerçekleştiğini biliyoruz. Ve artık bu işlerin gayet profesyonelce yapıldığı referandum ve genel seçimlerde çok net görüldü. İlk kez çoğunluğu kaybettiği 7 haziran seçimlerinden sonra bu işlerin şansa bırakılmaması gerektiği konusunda da hemfikirler.

Referandum seçimlerinde sadece bilebildiğimiz 500 bin oyun mühürsüz olarak kabul edilmiş olması ki sonuçları değiştiren bir rakam, son genel seçimlerde MHP’nin bölünmüş olmasına neredeyse hiç miting yapmamış olmasına rağmen oylarını yükseltmiş olması da kuşkuları doğruluyor.

Şimdi bu seçimlerde toplumda biriken gazı almak için ve tekrar “bakın sandık, işte demek ki sandıkta kazanmak mümkün, çalışırsanız olur” havası vermek için masa başı hesaplar yaparlar mı?

Ben bu ihtimalin sıfır olduğunu düşünüyorum. İstanbul’u kaybetmiş olmanın psikolojik etkisini yaşamak istemezler. Yine aynı şekilde 5 dönemdir yönettikleri Ankara’yı kaybetmiş olmak da işlerine gelmez.

Türkiye’de malumunuz seçim sonuçları bir hafta konuşulur sonra başka bir gündem çıkar herkes dağılır.

Mansur Yavaş velev ki seçildi, sonra malum iddianın sonucunda görevden alınır. Sırf intikam için. Yine CHP’li birisi geleceğinden CHP sesini çıkarmaz. Geçmişte görevden alınan CHP’li belediye başkanları ve hapse atılan CHP’li vekiller için CHP’nin neredeyse kınama yayınlamaktan başka bir şey yapamadığını düşününce tereddüt bile etmezler. Kılıçdaroğlu bir iki sert konuşma yapar o kadar. İnce gibi medyatik ve bir rüzgar estirmiş bir adayla İstanbul’u kazanamayınca İmamoğlu profilinden pek bir şey beklemiyorum. İnşallah yanılırım.

Ankara’da da Mansur Yavaş zayıf rakibini çok rahat yenecek gibi görünüyor. Bakalım geçen seçimin galibi bu sefer masa başında kaybetmenin önüne geçebilecek mi? Yalova karşılığında kendi tabanından kimseler olmadığı için kılını kıpırtdatmayarak Üsküdar ve Ankara’yı satan CHP’nin seçim akşamı yine sizin bizim gibi olayları televizyondan seyredeceğinden şüpheniz olmasın.

AKP için MHP’ye ne kadar yazılacağı gündem. Yine ittifakın balını yediği anlaşılsın diye aynı oranlarda tutacaklar gibi görünüyor. Hatta virgül yükseliş bile olabilir.

Türkiye bu seçimlerin ardından artık ne olacağına krizlerin ve çalkantıların karar vereceği en zor dönemine giriyor.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin