‘Seçim otobüsü yok’ dedi ama ATA uçağı ve devlet araçlarını kullandığını unuttu

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yerel seçimde partisinin parti bayrağı ve seçim otobüslerini daha az kullanacağını ya da hiç kullanmayacağını açıkladı. Erdoğan’ın açıklamaları, daha önceki yıllarda AKP’nin seçim çalışmalarında devletin ve resmi kurumların imkanlarından nasıl faydalandığını gösteren onlarca örneği akıllara getirdi.

Erdoğan, bizzat kendisi ve yerelde belediye başkanı, bakanları devletin imkanlarını sonuna kadar kullandı. Toplu Açılış kılıfı ile mitingli açılışlar devlet bütçesi üzerinden organize edildi. Yerel seçimlerde belediyeler resmi araçları pervasızca kullandı.

İşte Erdoğan ve AKP teşkilatlarının resmi araçlar ve seçimde devlet imkanlarına yönelik suistimal örneklerinden bazıları:

HER SEÇİMDE DEVLETİN UÇAK VE HELİKOPTERLERİNİ KULLANDI: ANA, ATA, UÇAK,  HELİKOPTER….

Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Tayyip Erdoğan’ın, AKP’nin seçim mitinglerine Başbakanlığa ait helikopter ve uçaklarla gitmesi tartışma konusu oldu.  Örneğin, Erdoğan, 29 Mart 2009 yerel seçimleri için 13 ilde miting gerçekleştirdi. Başbakan, yolculuklarını Başbakanlığa ait OBA helikopteri ile ANA ve ATA uçaklarıyla yaptı. Mitinglerin olduğu illerdeki programlarında valilik ziyareti ve toplu açılışlar da bulunan Erdoğan, Başbakanlığa ait otobüs ve makam aracını kullandı. Miting alanına giderken AKP’nin seçim otobüsünü kullanan Erdoğan, toplu açılışların yapılacağı yere ise bazı illerde Başbakanlığa ait otobüsle gitti. AKP, Erdoğan’ın gezilerini, “Başbakan gittiği illerde hem miting, hem açılış gerçekleştiriyor. Seçime 10 gün kalaya kadar da bunu yapabilir” diye savundu. Bu uygulamayı etik bulmayan muhalefet, “Takiyye yaparak hukuki bir kılıf buluyor ve hukuku istismar ediyorlar. Böyle eşit yarış olmaz” dedi.

BALIKESİR’DE BELEDİYE BAŞKANINA ‘RESMİ HİZMETE MAHSUSTUR ARACI’

2014 YEREL SEÇİMLERİ- Balıkesir’de resmi hizmete mahsus bir araç, AKP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı A. Edip Uğur ve Karesi Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz’ın seçim çalışmalarında kullanılmak üzere giydirildi. Giydirme ile donatılan otobüsün üzerinde AKP logoları, seçim sloganları ve adayların fotoğrafları bulunurken, giydirme yüzeyinin altındaki “Resmi Hizmete Mahsustur” yazısı ise dışarıdan rahatlıkla görülüyordu.

7 HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİ: PTT Kargo’ya ait araçların AKP propagandası için giydirildiği ve caddelerde dolaştırıldığı görüldü. Sosyal medyada dolaşan fotoğrafların  İstanbul’un Esenler ilçesinde çekildiği belirtildi. Esenler Teşkilatı, Twitter ve Facebook gibi sitelerde dolaşan fotoğrafların Esenler teşkilatı ile bir ilişiği olmadığı savunması yapmıştı.

DAVUTOĞLU’NA DA GULFSTREAM JET VE SİKORSKY HELİKOPTER

Dönemin AKP Genel  Başkanı ve Başbakanı Ahmet Davutoğlu da, Başbakan olarak 2015 Haziran ve Kasım seçimlerinde devlet imkanlarını kullandığı için eleştirildi. Gulfstream G550 tipi jet uçağını, yakın kentler arasındaki intikallerde ise Başbakanlığa tahsis edilmiş 14 kişilik Sikorsky S-92 tipi VIP helikopteri kullandı. Ayrıca gittiği ilin havaalanı merkezden uzaktaysa, kente intikalinde de bu helikopterleri kullanmaya seçti. Gittiği her kentte Davutoğlu’nu 0002 plakalı resmi bir Başbakanlık makam aracı, yine Başbakanlığa ait bir otobüs ve ayrıca partiye ait “AK” plakalı bir seçim otobüsü bekletildi. Duruma göre bunları kullandı.

RESMİ ARAÇLAR SİVİL PLAKAYLA EMRE HAZIR

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Trabzon’daki mitingi öncesinde resmi dairelerdeki tüm araçlar AKP’lilerin emrine tahsis edildi. Afyon’da resmi hizmet için kullanılan kamu araçlarının Afyonkarahisar Valiliği’nin yazısı ile, AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı seçim mitingi için şoförleriyle beraber yakıt dolu ve “sivil plakalarla” hazır bekletilmesi talimatının yer aldığı belgeler ortaya çıktı.

2017 REFERANDUMUNDA RESMİ PLAKALI ARAÇ NASIL SEÇİM ARACI OLDU?

Nisan 2017 referandumunda da suistimale örnekler vardı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP’nin referandumu eşit olmayan şartlarda sürdürdüğünü ve devletin tüm olanaklarını kendi çıkarları için kullanmaya devam ettiğini söyledi. Bolu’da çekilen iki fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaşan Yarkadaş, “Bolu’daki resmi plakalı araç, adeta AKP’ye tahsis edilmiş. Bu yapılan ahlaksızlıktır. Bu ahlaksızlığa son verin” çağrısı yaptı

.

2009 SEÇİMLERİ ÖNCESİ ERDOĞAN’IN UÇUŞLARINDAN BAZI ÖRNEKLER

KIRŞEHİR (10 Şubat): Ankara’dan Kırşehir’e gidiş-dönüşte OBA helikopterini kullandı.

KASTAMONU (11 Şubat): Ankara’dan Kastamonu’ya OBA helikopteriyle gitti. Açılışlar yapılırken Başbakanlık otobüsü kullanıldı.

SİVAS (13 Şubat): Ankara’dan Sivas’a ANA uçağı ile gitti. Açılışlarda Başbakanlık otobüsü kullanıldı.

SİNOP (14 Şubat): Ankara’dan Sinop ve Amasya’ya ANA uçağı ile gitti.

SAMSUN (15 Şubat): Ankara’dan Samsun’a ANA uçağı ile gitti. Ankara’ya da yine ANA ile döndü. Samsun’da açılışlarda Başbakanlık otobüsünü kullandı.

KIRIKKALE (17 Şubat): Ankara’dan Kırıkkale’ye OBA helikopteri ile gitti. Açılışlarda Başbakanlık otobüsünü kullandı.

AKSARAY (19 Şubat): Ankara’da ATA uçağı ile Aksaray’daki mitinge geçmek için Nevşehir’i gitti. Nevşehir’den İstanbul’a ATA ile döndü.

SAKARYA (20 Şubat): İstanbul’dan Sakarya’ya gidiş-dönüşte OBA helikopterini kullandı.

DİYARBAKIR (21 Şubat): İstanbul’dan Diyarbakır’a ANA uçağıyla gitti.

ADIYAMAN (22 Şubat): Ankara’dan Adıyaman’a ATA uçağı ile gitti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin