Sabah Gazetesi’nden, 120 punto manşetten ‘Yalan haber yaptık’ itirafı

Tr724 HABER MERKEZİ

Türkiye’de havuz medyası tabir edilen Sabah ve ATV grubunun Almanya’daki uzantısı Sabah Avrupa gazetesi nasıl yalan haber yaptığını logosunun altından 120 punto ile “HABER DÜZELTME” başlığı ile itiraf etti.

Türkiye’de işlevsiz olan özür ve tekzip mekanizması Almanya’da tavizsiz işliyor. Yalan haber yayınladığı tespit edilen kuruluş mahkeme kararı doğrultusunda net ifadelerle yalan haber yaptığını ifşa ediyor.

Sabah Avrupa daha önce Almanya’da faaliyet gösteren Diyalog ve Eğitim Vakfı Başkanı Ercan Karakoyun’u hedef göstererek “Hain diplomatları bu adam saklıyor” başlıklı yalan habere imza attı. Haberde Berlin Büyükelçiliği’nde görevli iki eski askeri yetkiliyi Karakoyun’un sakladığı iddia edilirken haberde yalan ve çarpıtma dikkati çekiyordu.

TEKZİP ARTI 10 BİN EURO TAZMİNAT

Haberin ardından harekete geçen Karakoyun gazeteye dava açtı. Dava sonuçlanırken gazetenin yalan habere imza attığı tescil edildi ve mahkeme buna uygun tekzip yayınlanmasına hükmetti. Mahkeme, Sabah Gazetesi’nin, Karakoyun’a 10 bin Euro ödemesini de karar bağladı.

MANŞETİN ÜSTÜNDE YALANI İTİRAF ETTİLER

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yayın organı olarak bilinen gazete bugün manşet üstüne girdiği tekzipte okuyucularına yalan haber yaptığını şu ifadelerle duyurdu: “Haberi şu şekilde düzeltiyoruz: Karakoyun, Ayhan Dağlı ve eşi Fatma Dağlı’yı hiçbir zaman saklamamıştır. Karakoyun ikisini hiç tanımamaktadır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin