Pakistanlı göçmenler darp edilerek Türkiye’ye geri gönderildi

Edirne’de Meriç Nehri üzerinden lastik botla kaçak olarak Yunanistan’a geçen Pakistanlı Süfyan Muhammed ile Ali Bari isimli göçmenler, kendilerini polis olarak tanıtan bir grup tarafından darp edilerek Türkiye’ye geri gönderildi.

Yaşadıklarını sosyal medya üzerinden paylaşan göçmenler, iki gün aç ve susuz bırakıldıklarını, üzerlerindeki paraların alındığını ve aynı şahıslar tarafından darp edildiklerini anlattı.

Pakistanlı iki mülteci, başlarında geçenleri ve şahit olduklarını şöyle aktardı: ”Pakistan’dan İran’a oradan da Türkiye’ye geçtim. Yunanistan’a geçtikten sonra yakandık. Bizi coplarla ve sopalarla dövdüler. Bir kampa götürdüler. Orada 200’e yakın kişi vardı. hamile kadınlar da vardı ve onları da darp ettiler. Kamptan bizi aldılar ve botlara zorla bindirip 10 kişilik gruplar halinde Türkiye’ye geri gönderdiler.”

HİZMET HAREKETİ MENSUPLARI DA GERİ İTİLDİ

H. ve S.Gül çifti de üç çocuğuyla Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçti. Dinlendikleri yerde polis tarafından gözaltına alınan Türk aile götürüldükleri karakolda iltica başvurusu yaptı. Karakoldaki Afgani Pakistanlıi Suriyelilerle birlikte buradan alınan H. ve S.Gül çifti ve üç çocuğu, yüzleri kar maskeli bir grup tarafından Meriç Nehri kıyısına götürüldü. Zorla botlara bindirilerek Türkiye’ye geri itildi.

Edirne jandarması tarafında göz altına alınan mültecilerden Hizmet Hareketi’ne mensup aile hariç diğerleri işlemlerin ardından serbest bırakıldı. H. ve S.Gül çiftinin yakınlarını arayan jandarma gelip çocukları almalarını, anne ve babasının gözaltında olduğunu söyledi.

GERİ GÖNDERİLEN BİR GRUP TEKRAR YUNANİSTAN’A GEÇTİ

Gazeteci Zübeyr Koçulu’nun aktardığına 15 kişiden oluşan bir başka grup Yunanistan’a geçtikten sonra yüzleri maskeli grup tarafından geri itildi. Aynı grup yeniden Yunanistan’a geçti. Grup içerisinde hamile gazeteci Tuğba Özkan ve eşi Asım Özkan ile bir engelli kadın mülteci de bulunuyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin