Otomotivde yeni ÖTV indirimi hazırlığı

Haber | İlker Doğan

Döviz kurunun yükselmesi sonucu artan maliyetler otomotiv sektörünü deyim yerindeyse komaya soktu. Otomobil fiyatları sadece 6 ayda ortalama yüzde 50 arttı. Satışlar neredeyse durma noktasına geldi. Geçtiğimiz günlerde ÖTV’de yapılan indirim de beklenen etkiyi göstermedi. İddiaya göre iktidar sektöre destek olmak için yeni bir ÖTV indirimine hazırlanıyor.

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında otomotiv geliyor. Sektördeki daralma inanılmaz boyutlara ulaştı. Dövizdeki dolayısıyla maliyetlerdeki artış araba fiyatlarını yukarı çekerken, satışların da dibi görmesine neden oldu. Ocak ayına göre araba fiyatlarındaki artış yüzde 50’leri aşmış durumda. 2018’in Ocak ayında 105 bin lira olan B sınıfı Renault Clio’nun bugünkü satış rakamı 145 bin lira. Yine bu yılın Ocak ayında 110 bin TL olan C sınıfı Toyota Coralla’nın bugünkü fiyatı 161 bin TL. Ocak ayında fiyatı 135 bin lira olan yine C segment Renault Megane’ın fiyatı ise 196 bin lira olarak güncellendi. Diğer marka ve modellerde de benzer oranlarda artışlar yapıldı.

AĞUSTOS AYINDAKİ DARALMA YÜZDE 53

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre 2018 yılı Ağustos ayında otomobil ve ticari araç satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53 azalalarak 34 bin 346 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2018 yılı sekiz aylık dönemde ise yüzde 21 azaldı.

FİRMALAR ÜRETİMİ DURDURUYOR

Geçtiğimiz haftalarda TOFAŞ, Bursa’daki fabrikasında dokuz gün üretime ara vereceğini açıkladı. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği açıklamada, üretime ara verilmesi, Türkiye pazarında son dönemde yaşanan daralmayla gerekçelendirildi. TOFAŞ’ın hemen ardından bir başka üretici Renault da, pazardaki daralmayı gerekçe göstererek 1 ay boyunca cumartesi günleri 4-12 vardiyasında üretim olmayacağını açıkladı. Diğer markalarda da benzer sıkıntılar var. Öyle ki bir çok marka, bayilerinde çalışanları ücretsiz izne çıkarıyor.

İKİNCİ EL SATIŞLARI BİTTİ

Sıfır araba satışlarındaki durgunluk ikinci el piyasasını da vurdu. İkinci elde de satışlar neredeyse durdu. İkinci el aracını satıp, üzerine -marka ve modeline göre değişmekle birlikte- 70-100 bin TL vererek sıfır bir arabaya binmek hiç kimseye çekici gelmiyor. Bu da insanların mevcut arabalarını bir süre daha kullanmaları sonucunu doğuruyor.

ÖTV İNDİRİMİ 3-14 BİN TL

İktidar daralmanın farkında. Ancak alınan önlemler sektöre can suyu olmaktan uzak. Geçtiğimiz günlerde ÖTV oranlarında indirime gidildi. Düzenlemeyle 1600 cc ve altı araçlar için ÖTV matrahının alt limiti, vergisiz 70 bin liraya kadar otomobillerde yüzde 45, 120 bin liraya kadar olanlarda yüzde 50 oldu. Düzenleme, anahtar teslim fiyatlarda yüzde 3.3-6.2 aralığında bir avantaj sağlıyor. 115 bin TL’lik bir araç 112 bin TL’ye satılacak. Fakat bu indirim de beklenen etkiyi yapmadı. İddiaya göre ÖTV indiriminde beklenen sonucu alamayan hükümet, bu yılın sonuna doğru yeni bir indirime hazırlanıyor. Ancak ÖTV’de yapılması planlanan yüzde 5-10’luk indirimin komaya giren otomotiv sektörünü canlandırması zor görünüyor. Zira 6 ayda 90-100 bin liradan 150-160 bin liraya çıkan otomobilin fiyatı, iki ÖTV indirimi sonrası 140-150 bin liraya ancak düşüyor!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin