Ordu’yu sel aldı: 8 ana köprü yıkıldı; 7 ilçede 500 bin kişi etkilendi

Ordu’da sağanak Ünye, Fatsa, Perşembe, İkizce ve Aybastı ilçelerindein sele neden oldu. Karadeniz Sahil Yolu da çift yönlü olarak ulaşıma kapatıldı. CNNTürk, 7 ilçede 500 bin  kişinin sel afetinden etkilendiğini duyurdu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise il genelinde sel felaketinden dolayı 8 ana köprünün yıkıldığını açıkladı. Yılmaz, “Helikopterlerle tahliye çalışması devam ediyor. Kapanan sahil yolu açılmaya çalışılıyor. Can kaybı şu ana kadar yok.” dedi.

Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz afetle ilgili yaptığı açıklamada,”7 ilçemizde ciddi şekilde afet var. AFAD gece 12’ye kadar devam edeceğini söyledi. Karadeniz Sahil Yolu’nda bir köprü yıkıldı. 8’e yakın köprü yıkıldı şu ana kadar. AFAD uyardığı için tedbir aldık ama köprülerin yıkılması öngörülmedik şeyler. Mahsur 165 vatandaşımızı helikopterlerle kurtarıyoruz. En ağır Çaybaşı ve Perşembe ilçelerinde.”ifadelerini kullandı.

Ordu Ünye’de ise şiddetli yağıştan ötürü 4 köprü yıkıldı. Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “4 köprü yıkıldı, 4 kişi yaralandı, 165 kişi kurtarılmayı bekliyor” dedi.

İlerleyen saatlerde Karadeniz Sahil Yolu  saat 16.15 gibi tekrar ulaşıma açıldı. Mahsur kalan 165 kişini de  kurtarıldığı açıklandı. Ordu Valisi Sedda Yavuz “Trabzon’dan Ordu ve Samsun istikametine, Samsun’dan da Ordu ve Trabzon istikametine yola çıkacak vatandaşlarımızın yola çıkmamalarını özellikle rica ediyorum” dedi.

Meteoroloji, “Doğu Karadeniz’de Perşembe saat 00.00’dan 15:00 kadar fırtına bekleniyor. Başta denizciler olmak üzere ilgililer ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor” uyarısını yaptı.

Ordu’da sağanak Ünye, Fatsa, Perşembe, İkizce ve Aybastı ilçelerinin kırsal bölgelerinde sele neden oldu. Sel nedeniyle bazı bölgelerde heyelan meydana geldi. Yollarda hasar oluştu. Şiddetli rüzgarın etkisiyle devrilen ağaçlar, yolları kapattı. Sel suları ile birlikte taşınan taş ve ağaç parçaları araçlara zarar verdi. Fındık bahçelerinde zarar oluştu. Üreticilerin topladığı bahçelerde bulunan fındık çuvalları, sel suları ile birlikte derelere süreklendi.

Ünye ilçesinde sabah saatlerinde bastıran sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Şiddetli yağışların meydana getirdiği taşkın sonucu biri Karadeniz Sahil yolu üzerinde bulunan 4 köprü yıkıldı. Karadeniz Sahil yolunda ulaşım çift taraflı durduruldu. Sağanak ve su baskınlarından Çaybaşı ilçesi, İnkur ve Yeşilkent mahallelerinde etkilendi. Sel felaketinin ardından açıklama yapan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar 4 kişinin yaralandığını ve 165 kişinin de mahsur kaldığını aktardı.

Ordu’nun Fatsa ilçesi de selden etkilendi

İlçenin İnkur Mahallesi’nde sel suları nedeniyle bazı mahallelerde çökme yaşarken, araçlar da yolda kontrollü olarak ulaşıma devam etti. Ünye Cevizdere Irmağı, yağış sonrası taşarken, sel suları ağaç ve odunları sürükledi. Çakmak Köprüsü ise sel sularının taşması sonucu sular altında kaldı.

 

İŞÇİLERİN KONAKLADIĞI ALAN SEL ALTINDA KALDI

Diğer yandan Ordu’nun Fatsa ilçesine Güneydoğu Bölgesi’ndeki illerden gelen mevsimlik fındık işçilerinin çadırlarının bulunduğu bölge de sel suları altında kaldı. İşçiler çadırlarını bırakıp yüksek kesimlere çıktı.

Ordu Valiliği ise “(Ordu’daki sel) Fatsa ilçemizin Eskimadendüzü mevkinde bulunan mevsimlik tarım işçileri alanındaki 400 fındık işçisi, Demirci Mahallesindeki 150 fındık işçisi tahliye edilerek, ilçedeki spor salonlarına yerleştirilmiştir.” açıklamasını yaptı.

1 YORUM

 1. sorun yok.
  bütün “maddi kayıpları devletimiz karşılayacak” mış.
  artık istediği kadar yağabilir, istediği kadar köprü yıkabilir,
  istediği kadar fındığı alıp-götürebilir.
  “biz herkese meydan okuruz!” icabında…
  deniz yarılınca içine dalanlar farklı bir kafada mıydı sizce?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin