Ne bitmez paraymış be kardeşim!

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Merkez Bankası (TCMB) verilerinde “net hata/noksan” kalemi var. Net hata, kaynağı belirsiz para girişini; net noksan ise kaynağı belirsiz para çıkışını ifade ediyor.

O kalem Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) evvel ismi üzerinde hata ve noksan olarak nitelendirilebilecek cüzi tutarlar için kullanılıyordu. Rakamlar da o çerçevede tahakkuk ediyordu.

100 MİLYON DOLARI GEÇSE HERKES ŞAŞIRIYORDU

Kaynağı belirsiz para tutarı 100 milyon dolar geçtiğinde bile hâdise çıkıyordu.

Mevzu iktisat mahfillerinde günlerce müzakere ediliyordu: “Nasıl olur da bu kadar fazla para munzam cetvellerde gösterilmez? Merkez Bankası hesap yapmayı bilmiyor mu?”

Bugün “net hata/noksan”, yekûnu değiştirmeyecek bir kalem olmaktan çıktı. Zira AKP iktidarı Türkiye’nin döviz açığını finanse etmek için bavullarla getirdiği milyarlarca doları bu kalem üzerinden piyasaya sürüyor.

2018 SENESİNDE 17,3 MİLYAR DOLARIN KAYNAĞI MEÇHUL

2018 senesinin ilk 9 ayında döviz gelirleri ile giderleri arasındaki fark -30,3 milyar dolar.

İhracat, turizm ve yurt dışı müteahhitlik gelirlerinden Türkiye’ye doğrudan yatırım için gelen sermayeye kadar bütün gelir kalemleri alt alta toplandığı halde ithalat başta olmak üzere döviz mükellefiyetini karşılamaya kâfi gelmemiş.

Hesap 30,3 milyar dolar açık vermiş.

Aynı dönemde 17,3 milyar dolar kaynağı meçhul para girişi oldu. Bazı aylarda Türkiye’ye bir senede gelen doğrudan yatırım tutarından fazlası bavulla geldi.

Martta 2,7 milyar dolar, mayısta 4,3 milyar dolar ve temmuzda 3,4 milyar dolar esrarengiz para girişi var.

9 ayda 20 milyar dolar tutarında bir sermayenin karşılığı yok. Herhalde birileri Türkiye’ye hibe etmedi. Böylesine cömert bir hibeyi kim mahfuz tutar ki!

2002-2017 ARASINDA 40,9 MİLYAR DOLAR ESRARENGİZ PARA

Cari açığın neredeyse yarısından fazlasını kapatan yeşil dolarların nereden ve kimden geldiğini bilinmiyor. Artık kimse oralı olmasa da AKP bunu hep yapıyor.

Yurt dışında zulalarda saklanan paralar peyder pey Türkiye’ye getiriliyor. Bu şekilde 2002 ila 2017 yılları arasında toplam 40,9 milyar dolar geldi.

Eylül sonu itibarıyla devr-i AKP’de net hata noksan kalemi 58,3 milyar doları aştı.

Dile kolay! Başta da ifade ettiğim gibi AKP bu kadar afakî bir rakamla kurduğu rant ekonomisini ayakta tutmaya çalışıyor.

Man Adası, Katar, Lüksemburg, Singapur, Hindistan, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri para trafiğinin diğer tarafında yer alan adresler olarak öne çıkıyor.

ÜZERİNE GİDECEK CESUR KİMSE KALMADI

17/25 Aralık 2013 tarihinde ortalığa saçılan kirli münasebetler, rüşvet ağı ile cari açığın payandasına dönüşen bahse konu paralar arasındaki irtibatı ispat edecek ne bir polis amiri ne de bir savcı kaldı.

Böyle bir teşebbüste bulunanlar 4,5 senedir İstanbul Silivri Cezaevi’nde esir tutuluyor. Haklarında ne bir iddianame yazıldı ne bir cezaya hükmedildi.

Yakup Saygılı, Yurt Atayün, Ömer Köse ve Mehmet Akif Üner gibi şube müdürleri ve diğer polis memurları bütün dünyanın gözü önünde cebren ve hile ile demir parmarlıkların ardında hürriyetten men ediliyorlar.

TÜRKİYE CARİ AÇIĞIN AZALDIĞINA SEVİNEMİYOR

Finansmanında kocaman bir soru işareti olan cari açığın 2018 yılında 57 milyar dolardan 46 milyar dolara kadar gerilemiş olmasında keşke sevinilecek bir emareye rastlansaydı.

Türkiye ithalata bağımlı bir ihracat çemberinden çıkamadığı için kur artınca ithalat azalıyor. İthalat geriledikçe cari açık rakamı da küçülüyor.

Bir başka ifade ile ekonomi büyürken açık veriyoruz. Durgunluk yahut kriz devrinde ise cari açığın milli gelire oranı nispeten küçülüyor.

Cari açıktaki mevcut gerileme, Türkiye’nin 2018’in 3’üncü çeyreğinden itibaren eksi büyüme safhasına geçtiğinin işaretidir.

SERT DARALMA

Muhtemelen son çeyrekte daralma daha bariz bir hal alacak. Aynı temayül 2019 senesinin ilk 3 ayında devam edecek. Yatırımcıların akıl hocası Moody’s’in geçen haftaki ”Türkiye’de ekonomi sert daralacak” ikazının bir meali de budur.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan net hata/noksan kaleminde herkesin gözünün içine baka baka Merkez Bankası teamüllerini altüst ediyor.

Şimdiye kadar 60 milyar dolara yakın para getirdi. Kayıtlara giren tutar bu kadar. Hiç kayda girmeyen ne kadar acaba?

“Ne bitmez paraymış be kardeşim!” diyenler haksız mı?

1 YORUM

  1. Kagit ve murekkebi basmak ta ne var . zaten tum sorunlarin basi kagit ve murekkebi basildiginda degerli kabul ettirmekte onu kabul edince para devirdigi saltanatlarin tahtina yerlesiveriyor bir daha inermi insan ise allaha bagli onun ahlaklandirmasi ile yasayacakken hemde ebediyen para saltaninin istedigi ahlaka yoneliyor bir hicin pesine karsiliginda hakkini yediriyor. ebediyet adina bir vaadi yok dunyadada calisanin hakkini yiyerek yok ederek devam ediyor. bazilari icin kagit ve murekkepden ( ki oda milletin vergisiyle basiliyor) taviz verse ne olur degilmiki saltanati devam edecek….Ama nereye kadar , belki bir gun maymunun gozu acilir da oyun bitiverir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin