Muharrem İnce Erdoğan’ın oğlunun karıştığı kazayı hatırlattı: “İstersen gel bir de Sevim Tanürek cinayetini araştıralım”

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce 24 Haziran öncesi Tunceli’de halka seslendi. Muharrem İnce kendisine ‘Utanmadan sıkılmadan televizyona davet ediyor. Üzerimizden kalkıp reyting sağlayacak kendine. Biz seni muhatap alır mıyız?’ diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ‘hava durumu senden çok izleniyor benim yarım kadar izleniyorsun. Beraber çıkalım, reytingin artar havan olur’ dedi.

Daha sonra Elazığ’da konuşan İnce, “Erdoğan eski defterleri açma bak açarım altında kalırsın… İstersen gel bir de Sevim Tanürek cinayetini araştıralım” dedi. İnce hatırlattığı olay ise Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın 1988 yılında Sevim Tanürek’in ölümüne yol açtığı kaza.

Erdoğan, henüz Başbakan olmadan önce, Refah Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken oğlu Ahmet Burak Erdoğan, 11 Mayıs 1998’de Şişli’de yaya geçidinde karşıya geçmeye çalışan TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Sevim Tanürek’e çarptı.

Kazadan sonra derhal olay yerine belediyenin arazözleri geldi, kaza yaşanan caddedeki fren ve kan izlerini yok etti. Örtbas etme girişimi hemen başlamıştı.

Ahmet Burak Erdoğan hakkında trafik raporunda “dalgın olarak araç kullandığı” için kusur oranı sekizde üç (3/8) tespiti yapıldı. Savcı polisin raporuna dayanarak 3 aydan 20 aya kadar hapis istedi.

Ardından, Sevim Tanürek kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Bunun üzerine Ahmet Burak Erdoğan hakkında ek iddianame düzenlenerek “istenen ceza 2 yıldan 5 yıla kadar hapis” diye değişti.

İBB Başkanı Tayyip Erdoğan, derhal Sevim Tanürek’in yakınlarına büyük ihtimam gösterdi, mezar temin etti, hastane masraflarını karşıladı. Onlar da şikayetlerinden vazgeçtiler. Ancak dava sürdü.

Mahkeme Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi’nden kazayla iligili rapor istedi. Bu dairenin başında makine mühendisi Eyüp Çakmak bulunuyordu. Sanık Erdoğan için “tamamen kusursuz” raporu düzenledi ve “sekizde sekiz (8/8) kusur ölen yaya Sevim Tanürek’tedir” dedi.

Evet, Burak Erdoğan’ın ölümle sonuçlanan trafik kazasında kusur, yaya yolunda karşıdan karşıya geçmekte iken arabanın çarptığı yaya Sevim Tanürek’te bulundu.Böylece Burak Erdoğan beraat etti.

Erdoğan başbakan olunca, oğul Erdoğan’a “kusursuzdur raporu” veren dairenin başkanı Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin