Muhalefet operasyona ve Suriye politikalarına sert: Hükümetten şakşakçılık değil, şahsiyetli duruş bekliyoruz

AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye konusunda çelişkili açıklamaları ve başarısız dış politikasına muhalefetten sert eleştiriler geldi. Saadet Lideri Temel Karamollaoğlu, ‘hükümetten şakşakcılık değil, şahsiyetli duruş’ istedi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, Müslümanlar Allah Allah diye birbirini öldürürken, AKP hükümetinin yangına benzinle gittiği eleştirisi yaptı. Ergenekon sanığı, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise AKP’yi  ‘haçlı hükümeti’ diye isimlendirdi. İyi Parti, Esed rejiminin kimyasal silah kullanmasının karşılığı olması gerektiğini söyleyerek operasyona destek oldu, ancak AKP hükümetinin Afrin’deki hatalarını gündeme getirdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ABD’nin Suriye’ye yönelik operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. “İslam dünyası için mukaddes sayılan gecelerden Miraç Kandili’nde gerçekleştirilen bu saldırı, sadece Suriye’yi değil, bütün müslümanları hedef almıştır.” diyen Karamollaoğlu, Türk Dışişleri Bakanlığından yapılan “Saldırıyı memnuniyetle karşılıyoruz” açıklaması için de “Müslümanların yüreğini sızlatmıştır” dedi. ABD’nin Suriye operasyonuna ilişkin hükümet cephesinden yapılan açıklamaları değerlendiren Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu “Biz hükümetten ABD şakşakçılığı değil, İslam dünyasına öncülük edecek şahsiyetli bir duruş bekliyoruz.” diye konuştu

“HÜKÜMETTEN ABD ŞAKŞAKÇILIĞI DEĞİL ŞAHSİYETLİ DURUŞ BEKLİYORUZ”

Temel Karamollaoğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Şüphesiz ki bu durum İslam dünyasına duyulan kin ve nefretin göstergesi olduğu kadar, hedefin sadece Suriye’nin bir parçası değil, Afganistan’dan Yemen‘e bütün İslam dünyası olduğunun en büyük göstergesidir. Sebebi ne olursa olsun bu tür emperyalist müdahaleler coğrafyamıza kan ve gözyaşı getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Şüphe yok ki coğrafyamızda yaşanan bu tür saldırıların tamamı, İsrail’in işine yaramakta ve Büyük İsrail hedefine hizmet etmektedir. Bu gerçekler ortadayken bütün İslam alemini ve aziz milletimizi üzen bir gelişme de Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklama olmuştur: ‘Saldırıyı memnuniyetle karşılıyoruz.’ ifadesi müslümanların yüreğini sızlatmıştır. Bugün yaşadığımız küresel kuşatmaya ancak küresel bir direniş ve İslam ülkelerinin birliği ile karşılık verilebilir. Bu noktada en büyük görev ve sorumluluk da yine İİT dönem başkanı olarak Türkiye’ye düşmektedir. Biz hükümetten ABD şakşakçılığı değil, İslam dünyasına öncülük edecek şahsiyetli bir duruş bekliyoruz.”

‘MÜSLÜMANLAR ALLAH ALLAH DİYE BİRBİRLERİNİ ÖLDÜRÜYOR, BİZİMKİLER BENZİN BİDONUYLA ATEŞE GİDİYOR’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD, İngiltere ve Fransa’nın dün gerçekleştirdiği operasyona ilişkin hükümetin açıklamalarına karşı “Bugün birileri açıklama yapmış, ‘Amerikalıların attığı füzeyi destekliyorum’ demiş. Ben desteklemiyorum, asla desteklemiyorum.” dedi.

Ortadoğu’nun kan gölüne döndüğünün altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Ortadoğu’yu kan gölüne kim çevirdi? Müslümanı Müslüman’a kim kırdırdı? Kim silah gönderdi, gerçekten içim acıyor. Ya komşuda yangın çıkarsa hiçbir şey yapmazsak bir kova suyla gideriz, yangını söndürmek için. Suriye’de yangın çıkıyor, kan gövdeyi götürüyor. Kovayla suyla değil, elimizde benzin bidonuyla gidiyoruz, benzin bidonuyla gidiyorlar. ‘Orada insanlar birbirlerini öldürsünler.’ diye. Bu sabah kalktık, arkadaşlarım ilk haberi verdiler: ‘Efendim, Suriye’ye silahlar, bombalar atılıyor.’ Nereden? Akdeniz’den, nereden, bilmem kaç kilometreden atılıyor. Atan kim? Egemen güçler. Bombayı nereye atıyorlar? Suriye’ye atıyorlar. Suriye’de kim yaşıyor? Arap halkları yaşıyor. Ölen kim? Arap halkları. Kürt’üdür, Arap’ıdır, Yezidi’sidir, Sünni’sidir, Şii’sidir, kim olursa olsun ama ölen insandır, insan. Allah’ın yarattığı en değerli varlık insandır. Kim olursa olsun, egemen güçler silahla oradaki insanları öldürüyor. Yeri geliyor bakıyorsunuz Amerika silah veriyor, yeri geliyor bakıyorsunuz Rusya silah veriyor. Onlar silah satıyorlar, Müslümanlar da ‘Allah, Allah’ diyerek birbirlerini öldürüyorlar.”

PERİNÇEK: BU HÜKÜMET HAÇLININ HÜKÜMETİ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hükümeti ‘haçlı hükümeti’olmakla suçladı. Perinçek, “ABD’nin füzelerini memnuniyetle karşıladığını açıklayan hükümet, mazlumların, müslümanların vurulmasını memnuniyetle karşılayan Tayyip Erdoğan hükümeti, Türk milletini kesinlikle temsil etmiyor. Bu nasıl müslümanlık, bu nasıl komşuluk, bu nasıl kardaşlık. Bu hükümet haçlının hükümeti. Müslüman dünyası bu haçlıları 1200 yıldır tanıyor. Bütün komşularımıza söz veriyoruz. Türkiye bu hükümetten kurtulacak ve komşularımıza dost olan Vatan Partisi’nin merkezinde olduğu bir hükümet kuracak” dedi.

İYİ PARTİ: ŞAM KİMYASAL SİLAH KULLANDIYSA KARŞILIĞI OLMALIYDI

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisi doğrudan açıklama yapmadı. İyi Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Suriye’deki durumun Türkiye’nin güvenliğini her açıdan tehdit ettiğini belirterek, “Şam rejiminin kimyasal silah kullandığına dair yeterli kanıt oluşmuşsa elbette bunun karşılığı olmalıydı” dedi.

‘TÜRKİYE KALKANI KURULSUN’

Çıray’ın imzasıyla yayınlanan İyi Parti açıklamasında şöyle denildi:

“Şam rejiminin kimyasal silah kullandığına dair yeterli kanıt oluşmuşsa elbette bunun karşılığı olmalıydı. Suriye savaşı ülkemize de ağır zararlar veren bir insanlık faciasına dönüştü. Bunda iktidarın bugüne kadar uyguladığı politikaların ağır vebali vardır. Suriye’deki durum hem Türkiye açısından vahim bir tehdit kaynağı hem de dünya barışı bakımından büyük bir tehlikedir. Biz İyi Parti olarak uluslararası toplumun Suriye ‘de kapsamlı bir çözüm üzerinde uzlaşı iradesini bir an önce harekete geçirmesini bekliyoruz. Diğer yandan AKP’yi Afrin’de başladığı işi tamamlamaya davet ediyoruz. Derhal Akdeniz’den İran sınırına kadar bir Türkiye Kalkanı kurulsun.”

1 YORUM

  1. Evet yapılan tam tamına şakşakçılıktır. Türkiye zaten bağımsız olmayan Suriye siyasetini kendi eliyle empertalistlerin kursağına indirdi. Kimyasal saldırı oldumu şüpheli. Esed dersen yerli yerinde. Rusya ve İran bir inch bile yerinden oynatılmış değil. Abd bir oyun oynadı ama bizim el çırpıp alkış tutan acemiler takımı halen uyanamadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin