Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu Honduras seviyesine indirdi

S-400 gerginliği nedeniyle ABD’yle yaşanan gerginlikle dalgalanan Türkiye piyasalarına dün gece yarısı şok bir darbe daha geldi. ABD’li kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu 1 basamak düşürerek Ba3’ten B1’e indirdi.

Ba3 notu Moody’s’in not skalasında spekülatif seviye olarak değerlendirilirken, B1 ise ‘çok spekülatif’ olarak kabul edilen notlar arasında yer alıyor.

Ahval’in haberine göre, 2013 yılında Türkiye’yi ‘Yatırım yapılabilir ülke’ seviyesine yükselten Moody’s ardından yaşanan süreçte Türk ekonomisi zayıflaması, dış ve iç politikadaki belirsizlikler sebebiyle 4 kez not indirdi ve Türkiye’ye tarihinin en düşük notlarından birini verdi. ABD’li kuruluş son olarak geçen yıl Türkiye’nin kredi notunu Mart ve Ağustos’ta iki kez ayrı ayrı düşürmüştü.

Son not indiriminin ardından Türkiye’nin notu Arnavutluk, Honduras, Ürdün ve Ermenistan gibi ülkelerle aynı gruba geriledi.

Moody’s’in not indirimi uluslararası piyasaların kapanma saati 24.00’a dakikalar kala gelirken dolar/TL ABD’deki işlemlerde 5.90 TL’nin üstüne çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’e tepki gösterdi.

Moody’s’in değerlendirmeleri özetle şöyle:

“Türkiye daha uzun süreli akut ekonomik ve finansal oynaklık dönemine karşı oldukça kırılgan olmaya devam ediyor. Türkiye’nin döviz rezervi tamponları zayıf ve bunların gelecek 2 yılda ekonomi genelindeki kısa vadeli yükümlülüklere göre daha da zayıflaması bekleniyor.

Türkiye’nin akut ve oldukça yıkıcı ödemeler dengesi krizine kırılganlığının şu anda B seviyesinde nota daha uygun olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin döviz rezervlerinde düşüş TCMB’nin uzun süredir devam ettiği kurda serbest dalgalanmaya izin verme politikasına ters görünüyor.

Türkiye’nin döviz rezervlerinde düşüş TCMB’nin şeffaflığı ve bağımsızlığı konusunda daha fazla endişe ortaya çıkarıyor.

ABD Kongresi’nin değerlendirmeye alacağı olası yaptırımlar da Türkiye ekonomisi ve finansal sistemi üzerinde baskı oluşturuyor. ABD ile yaptırım boyutunda bir kötüleşme de kredi notu üzerinde aşağı yönlü baskıya neden olur.

Not artırımı olası değil, ancak yetkililer dış baskılara karşı ekonomide yeniden dengelenmeyi sağlayacak güvenilir ve geniş çaplı bir program uygularsa not stabilize olur.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin