Milyarlık kramponlar Dünya sahnesine çıkıyor!

HABER-YORUM  | HASAN CÜCÜK

21. Dünya Kupası için artık saatler sayılmaya başlandı. Rusya – Suudi Arabistan maçıyla start alacak kupayı kazanmak için 32 takım ter dökecek. Rusya’da mücadele edecek takımların toplam değerini hesapladığımızda ortaya oldukça yüksek bir rakam çıkıyor. En pahalı takıma Fransa sahip olurken, en ucuz kadro tarihinde ilk kez Dünya Kupası’na katılan Panama’ya ait.

Futbolla başarının yolu kaliteli oyunculardan geçiyor. Bünyesinde yıldızları barındıran takımlar için başarı daha kolay oluyor. Avrupa futboluna damga vuran takımlara baktığımızda dünya çapında yıldız oyunculara sahipler. Transfer döneminde kadrolarını güçlendirmek için milyonlarca Euro’yu bir çırpıda ödeyen kulüplerin kadro değeri yüzlerce milyon Euro’ya ulaşıyor. Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi (CIES) turnuvada yer alacak 32 takımın kadrosundaki futbolcuların ‘tahmini’ değerlerini hesapladığında devasa bir rakam ortaya çıktı. 32 takımın toplan piyasa değeri 12,6 milyar Euro olarak hesaplandı. Bu rakam dünyadaki bir çok ülkenin yıllık bütçesine denk geliyor.

Dünya Kupası’nın en değerli kadrosuna Fransa sahip. 1998 Dünya Kupası ve Euro 2000’i kazanan Fransa, Zinedine Zidane, Thierry Henry gibi yıldızların futbolu bırakmasıyla bir bocalama dönemi geçirmişti. Son yıllarda yeniden atılıma geçen Fransızların kadrosunda dünya çapında genç yıldızlar bulunuyor. 1 milyar 410 milyon Euro değer biçilen Fransa’da Kylian Mbappe, Paul Pogba, Antoine Griezmann ve Ousmane Dembele hem genç hem de yıldız oyuncular bulunuyor. Fransızların genç yıldızı Kylian Mbappe takımın en değerli oyuncusu konumunda bulunuyor. 187 milyon Euro değer biçilen Mbappe, tek başına takımın yüzde 13 değerine sahip.

Değer sıralamasında ikinci konumda İngiltere bulunuyor. Futboldaki ilk ve tek başarısı evinde düzenlediği 1966 Dünya Kupası şampiyonluğu olan İngilizler, genelde kupada pek bir varlık gösteremiyor. Rusya’ya bu kez iddialı gelen İngilizlerin kadro değeri bunun bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Toplam 1 milyar 386 milyon Euro değer biçilen İngilizler, Harry Kane Dele Alli gibi genç yıldızlara sahip. Adı Real Madrid ve Barcelona gibi kulüplerle anılan Tottenham’ın genç forveti Kane 201 milyon Euro’luk değeriyle İngilizlerin en pahalı ismi olacak. Kane, tüm kadronun yüzde 15 değerine sahip bulunuyor.

Futbol tarihinin en pahalı oyuncusu konumundaki Neymar’ı kadrosunda bulunduran Brezilya, kadro değerinde üçüncü sırada bulunuyor. 5 kez Dünya Kupası’nı kazan Sambacılar, 6. kez kupayı kaldırmak için güçlü bir kadroyla ve her zaman olduğu gibi favori olarak Rusya’ya geldiler. Brezilya’nın 23 oyuncusunun toplam değeri 1 milyar 269 milyon Euro olarak hesaplandı. Takımın en değerli ismi ise beklendiği gibi Neymar oldu. Yıldız oyuncuya biçilen değer ise 196 milyon Euro. Barcelona’dan PSG’ye 222 milyon Euro’ya giden Neymar, yaşadığı sakatlıktan dolayı değerinde düşüş yaşamıştı. Neymar, Brezilya’nın toplam değerinin yüzde 15’ini karşılıyor.

Sıralamada dördüncü konumda İspanya bulunuyor. Matadorlar, 2008-12 arasında Avrupa ve dünya futboluna damga vuran ülke olmuştu. Ancak o kadrodan geriye bir kaç oyuncu kaldı. İspanya, Rusya’da başarıyı yeni isimlerle arayacak. 965 milyon Euro değer biçilen İspanya’nın en pahalı oyuncusu 101 milyon Euro ile Saul Niguez. İspanya’yı Messi’li Arjantin takip ediyor. Tangoculara 925 milyon Euro değer biçilirken, en pahalı ismi doğal olarak Lionel Messi. Süper star çin biçilen değer 184 milyon Euro. Messi, Arjantin’in yüzde 20’lik değerine sahip.

Dünya Kupası’nın en değerli oyuncusu 201 milyon Euro ile İngiliz Harry Kane oldu. Bu oyuncuyu 196 milyon Euro ile Neymar takip ediyor. Üçüncü sırada 187 milyon Euro değer biçilen Fransız yıldız Kylian Mbappe bulunuyor. Messi 184 milyon Euro ile dördüncü sırada yer bulurken, Mısır’ın Liverpoollu yıldızı Muhammed Salah 171 milyon Euro’luk değerle 5. sırada bulunuyor. Mısır’ın toplam değeri 232 milyon Euro olarak hesaplanırken, Salah tek başına takımın yüzde 74’lük değerine sahip.

Dünya Kupası’nda mücadele edecek takımların tahmini değerleri

Fransa: 1 milyar 410 milyon Euro

İngiltere: 1 milyar 386 milyon

Brezilya: 1 milyar 269 milyon

İspanya: 965 milyon

Arjantin: 925 milyon

Almanya: 895 milyon

Belçika: 835 milyon

Portekiz: 656 milyon

Uruguay: 529 milyon

Hırvatistan: 416 milyon

Danimarka: 342 milyon

Senegal: 320 milyon

Sırbistan: 305 milyon

Polonya: 293 milyon

Kolombiya: 279 milyon

İsviçre: 246 milyon

Mısır: 232 milyon

Nijerya: 192 milyon

Meksika: 153 milyon

İsveç: 152 milyon

Fas: 138 milyon

Rusya: 132 milyon

Güney Kore: 123 milyon

İzlanda: 79 milyon

Japonya: 61 milyon

Peru: 59 milyon

Avustralya: 58 milyon

Tunus: 58 milyon

Kosta Rika: 49 milyon

İran: 40 milyon

Suudi Arabistan: 21 milyon

Panama: 15 milyon

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin