AnaSayfa»Ekonomi»Mehmet Görmez’in oğluna 100 milyon liralık usulsüz ihale!

Mehmet Görmez’in oğluna 100 milyon liralık usulsüz ihale!

Pinterest Google+

CHP İzmir milletvekili Atilla Sertel, PTT’nin 35-40 milyon liraya mal olması gereken güvenlik kamerası takma işinin 100 milyon liraya eski Diyanet İşleri başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in oğlu Burak Görmez’e ait firmaya verildiğini söyledi.

PTT’nin hesaplarının ele alındığı TBMM KİT komisyonunda konuşan Sertel PTT’nin kamera ihalesini STM adlı şirkete verdiğini, bu şirketin ise yüzde 5 komisyon ile işi Görmez’in oğlu Burak Görmez’e ait NİTİ firmasına devrettiğini belirlediklerini söyledi.

Sertel, 35-40 milyona yapılacak işin 100 milyon liraya çıkartıldığını belirterek 28 Aralık’ta davetiye usulü ile yapılan ihaleye STM firmasının sadece dört gün içinde hazırlandığını söyledi.

Sertel şunları söyledi: “İhale için hesaplanan miktar 23.500 kamera ve bedeli de 61 milyon liraydı. Sonra kamera adedi 20.825’e düştü ama maliyet 70 milyon 150 bin liraya yükseldi. PTT bu ihaleyi açık olarak yapsa, yüzde 20-30 kırım olur, 35-38 milyon liraya düşerdi. STM hemen 42 milyon ön ödeme alıyor. Dışarıdan gelecek her türlü mamulü de PTT üstleniyor. Bu sayede ihale 70 değil, 80 milyona verilmiş oluyor.”

Cihazların garanti sürelerinin beş yıldan üç yıla indirilerek daha fazla haksız kazanç sağlandığını da dile getiren Sertel, “Bu NİTİ firması kime aittir diye baktık, eski Diyanet İşleri başkanı Mehmet Görmez’in oğlu Burak Görmez çıktı” dedi.

PTT genel müdürü Kenan Bozgeyik ise iddialar için “Yaklaşık maliyetin teknik hesaplama usulleri var, o yaklaşık maliyette size verilen bilgiler yanlış” dedi.

önceki yazı

Baskın seçim Mecliste...Erdoğan vekillere bunu söylemiş: "Bahçeli lafı ağzından çıkardı, uzatamazdık!"

Sonraki yazı

Döviz, altın ve milli gelirdeki hızlı değişime bir de böyle bakın

2 Yorumlar

  1. Ahmet Gormezolaydim
    20 Nisan 2018 at 16:44 — Cevapla

    Hiyarlar millete din satmasini bilirler ama is kendilerine gelince, gormez olurlar.

  2. Veysel
    20 Nisan 2018 at 18:17 — Cevapla

    Azicik haysiyetin geregi, diyanetin din isleri kurulu ve/veya istisare kurulunun fikhi hukumlere gore hakkinda inceleme yapmasini ve karar vermesini talep etmektir.

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir