Metris Cezaevi’nde yangın

Metristeki yangında dumandan etkilenen mahkumlar hastaneye sevk edildi.

İstanbul Metris Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlülerin kaldığı koğuşta gece yangın çıktı. Yangında 27 kişinin dumandan etkilendiği öğrenildi.

Yangının Hizmet Hareketine yakın kişilerle, Hırsızlık ve uyuşturucu madde ticareti suçlarından tutuklu ve mahkumların kaldığı T1 koğuşunda çıktığı iddia edildi. Ancak savcılık, hırsızlık suçundan tutuklu ve hükümlülerin koğuşunda çıktığını açıkladı.

Yangın haberini alan tutuklu ve hükümlü yakınları Metris Cezaevi’ne geldi. Cezaevi kapısı önünde polis güvenlik önlemi alırken, aileler burada bir süre bekledi.

Cezaevine 6 itfaiye ve 2 ambulans sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederek kısa sürede alevleri söndürdü. Dumandan etkilenen kişiler çevredeki hastanelere kaldırılarak tedavi edildi.

Yangın, cezaevi görevlileri ve itfaiye ekiplerince söndürüldü. Cezaevine çevik kuvvet ve özel harekat polislerinin girmesi ‘isyan mı var?’ sorusunu akla getirdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız, konuya ilişkin açıklama yaptı. Yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

— Bugün saat 20:40 sıralarında Metris 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda hırsızlık suçundan tutuklu ve hükümlülerin barındırıldığı bir koğuşta henüz sebebi bilinmeyen bir nedenle yangın çıkmıştır.

— Ceza İnfaz Kurumu personeli ve Cezaevi Tabur Komutanlığı görevlilerince olaya süratle müdahale edilmiş derhal olay yerine intikal eden itfaiye görevlileri ile birlikte yangın diğer hiçbir koğuşa yayılmadan kısa sürede söndürülmüştür.

— Dumandan etkilenen 3 tutuklu ile görevli bir infaz ve koruma memuru tedbir amaçlı olarak hastaneye sevk edilerek sağlık kontrolleri gerçekleştirilmiştir.

— Cezaevinde İl Jandarma Komutanlığ ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından her türlü güvenlik önlemleri alınmıştır. Olaya ilişkin adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız, Metris’teki yangına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin