Meriç mültecilerinin bıraktığı 10 euroluk odun parası

Meriç’ten Yunanistan’a geçen Türkiyeli mülteciler ısınmak için odun aldı, zarfa 10 euro bıraktı. Dükkanının önünden odun alınan Dimitris Kzantzis başına gelen bu ilginç olayı Thessaloniki Radyosuna anlattı: “Zarf gördüğümde şaşırdım, içinde 10 euro bulunca hayretim daha da arttı” ifadelerini kullandı. Konu Yunan basınında geniş yer buldu.

Yunanistan’ın Türk kara sınırındaki Evros ilinde bir grup mültecinin imza attığı örnek hareket, Yunan basınına göre bugün bölgede en çok konuşulan gelişmeler arasında yer aldı.

MÜLTECİLERİN DONDURUCU SOĞUKLA İMTİHANI

Ahval‘den Evren Dede‘nin aktardığına göre, Pazartesi gecesi yaşanan olayda Yunanistan’ın Meriç nehri boyunca uzanan Evros bölgesindeki Nea Vissa köyünde bulunan mülteciler gece dondurucu soğuğun bastırmasıyla birlikte ısınmak istediler. Türkiye’den yasadışı yollardan Yunanistan’a giriş yapan bir grup mülteci ısınmak için odun ararken, köyün kahvehanesine kadar ulaştı. Kahvehane kapalıydı ancak hemen önünde yakacak odun bulunuyordu.

YUNAN KAHVEHANECİYİ ŞAŞIRTAN MEKTUP

Odunları çalmak istemeyen mülteciler, aldıkları odunlara karşılık bir poşetin içine Yunan kahvehane sahibine 10 euro nakit para ve bir de İngilizce not bıraktılar. Kahvehane sahibi Dimitris Kzantzis başına gelen bu ilginç olayı Thessaloniki Radyosuna ve Evross 24 gazetesine anlatırken “Not İngilizceydi ve tercüme etmesi için komşuma gittim. Zarf gördüğümde şaşırdım, içinde 10 euro bulunca hayretim daha da arttı” ifadelerini kullandı.

ODUNLARINIZI KULLANDIK, LÜTFEN 10 EURO’YU ALIN

İngilizce notta ise “Biz Türkiye’den gelen bir grubuz, dün gece soğuk hava nedeniyle ateş yakmamız gerekti ve sizin odunlarınız kullandık. Lütfen bu euroları alın” ifadeleri yer aldı.

Her gün kahvehanesinden onlarca yasadışı mülteci ve göçmenin geçtiğini aktaran kahvehane sahibi Dimitris, bugüne kadar hiçbir sorun yaşanmadığını söylerken başına ilk kez böyle bir olayın geldiğini söyledi.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin