AnaSayfa»Medya»Mahkemeler, ‘AYM kararı tebliğ edilmedi” diyerek Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ı tahliye etmedi!

Mahkemeler, ‘AYM kararı tebliğ edilmedi” diyerek Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ı tahliye etmedi!

Pinterest Google+

Gazeteci-yazar Şahin Alpay’la ilgili AYM kararı üzerine toplanan 13. ACM “AYM’nin gerekçeli kararı tebliğ edilmedi” diye “tutukluluğun devamına” hükmetti. Aynı şekilde İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi de benzer gerekçe ile Mehmet Altan’ı tahliye etmedi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, yazdığı köşe yazılardan dolayı “terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla 31 Temmuz 2016’da tutuklanan eski Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay’ın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetmişti. Kararın ardından avukatlar, Şahin Alpay’ın tahliye edilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu ancak mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin kararının henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadığını gerekçe göstererek tahliye talebini reddetti.

AYM’den açıklama

13. ve 26. Ağır Ceza mahkemelerinin tahliyeye ret kararı sonrasında Anayasa mahkemesi’nin Twitter hesabından dikkat çeken tweetler atıldı. AYM mesajlarında Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararlarının tam metinlerinin AYM’nin internet sitesinde yayınladığı duyuruldu. Tam metinler incelendiğinde Alpay kararının tam metninin 36, Altan kararının ise 51 sayfa olduğu görülüyor.

‘Anayasa Mahkemesi, Şahin Alpay başvurusunda
başvurucu hakkında uygulanan tutuklama tedbirine ilişkin karar vermiştir. Kararın basın duyurusu ve tam metnine Mahkemenin internet sitesinden ulaşılabilir.’

Anayasa Mahkemesi’nin kararları kesin hükmünde olmasına karşın mahkemenin tahliyeyi engelleyici karar alması, kuvvetler ayrılığı ilkesinin ihlali, yüksek yargı kararları ile anayasanın açıkça çiğnenmesi anlamına geliyor. Yerel mahkemenin AYM kararına uyarak Altan ve Alpay’ı derhal tahliye etmesi gerekiyor.

önceki yazı

24 yıl sonra aynı manzara: HDP'li Leyla Zana'nın vekilliği düştü

Sonraki yazı

TR724 | 12 Ocak 2018 Cuma Gazeteniz

1 Yorum

  1. Salim Doğru
    11 Ocak 2018 at 22:24 — Cevapla

    Herkes kendine yakışanı yapar… Anayasa Mahkemesi kararlarının “gerekçeli olması” gereği açıktır. Bugüne kadar Anayasa Mahkemesi gerekçe yazımını onlarca defa geciktirmiş olsa da, uygulamada sorun yaşanmıyordu. 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri işgüzarlık yapmış. Tabii biri arayıp “kapıyı kırıp girin; biz yasayı arkadan göndeririz” demediyse…

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir