Kuzey Kore’de sürpriz yaşanmadı; Kim Jong’un partisi oyların yüzde 100’ünü aldı!

Kuzey Kore Halk Meclisi seçimleri, iktidar partisinin ”seçim zaferiyle” sonuçlandı. Devlet medyasının haberlerine göre, her bir sandalyeye sadece tek bir kişinin adaylığının onaylandığı seçimde iktidar partisi oyların yüzde 100’ünü kazanmayı başardı.

Seçime katılımın ise 2014 seçimindeki yüzde 99.97 katılım oranını da geçerek yüzde 99.99 oranında gerçekleşti kaydedildi. Bu yıl Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ismi bu seçimlerde milletvekilliği adaylığı listesinde bulunmuyordu.

Kim Jong Un oy kullanmaya böyle gelmişti

Amerika Bülteni’nin aktardığı habere göre, Kuzey Kore Haber Ajansı KCNA, seçimlerin ”ülke bütünlüğünü bir çimento sağlamlığında güçlendirdiğini” belirterek, ‘’Halkın yüzde 100’ünün seçime katılması ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti hükümetinin bütün oyları kazanması, KDHC hükümetine halkımızın güven ve desteğinin tam olduğunun göstergesi’’ yorumu yapıldı.

Bu yılki seçimi sıra dışı yapan tek detay, 687 milletvekili listesinde bu yıl Kim Jong Un’un adının olmaması oldu. Kim, iktidara geldikten sonra katıldığı ilk seçim olan 2014 seçiminde oyların yüzde 100’ünü alarak milletvekili seçilmişti. Seçilen milletvekilleri arasında Kim’in kız kardeşi ile en yakın özel yardımcısının da adları yer aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin