AnaSayfa»Dünya»Kosova Başbakanı: Kimse Kosova’dan bu şekilde adam kaçırımaz bu bir çeşit hırsızlık

Kosova Başbakanı: Kimse Kosova’dan bu şekilde adam kaçırımaz bu bir çeşit hırsızlık

Pinterest Google+

Kosova Başbakanı Ramuş Haradinaj, 5 eğitimci ve bir doktorun istihbarat tarafından kaçırılıp MİT’e teslim edilmesiyle ilgili, “Kimse çıkıp da Kosova’dan bu şekilde adam kaçıramaz, bu bir çeşit hırsızlıktır” dedi.

Haradinaj, ‘kaçırma’nın ardından başlatılan soruşturmaya AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği öfkeli tepkiye şaşırdığını söyledi. Türk vatandaşlarının kendi bilgisi dışında ‘apar topar’ sınırdışı edildiğini kaydeden Haradinaj, içişleri bakanı ve istihbarat dairesi başkanının görevlerine son vermiş ve soruşturma başlatmıştı.

‘Yetkilerini aştılar’

Haradinaj iki ismin yetkilerini aştıklarını belirterek, “Oturma izinlerinin hızla iptal edilmesi, sınırdışı edilmelerindeki gizlilik ve benim konuyla ilgili haberdar edilmemiş olmam içişleri bakanı ve istihbarat dairesi başkanının kovulmalarına neden oldu” dedi.

Kosova başbakanı tutuklama, vize iptali ve sınırdışı işleminin üç saat içinde yapıldığını, kanuni süreçlere uygun yürütülmediğini ve yetkisiz bir eylemin söz konusu olduğunu kaydetti.

‘Kimse bizim işimizi bizim yerimize yapamaz’

Haradinaj, bu kişilerle ilgili bilgilerin iç süreçlerden uygun şekilde geçirilmediği için derhal soruşturma başlatıldığını belirtti.

Kosova’da istihbarat dairesi başkanının görevden alınabilmesi için cumhurbaşkanının onayı gerekiyor. Ancak Cumhurbaşkanı Haşim Taci, önce konuyla ilgili kapsamlı soruşturma yapılması gerektiğini söylemişti.

Bu durumun Türkiye ile ilişkileri olumsuz etkilemesinden endişe edip etmediği sorulduğunda Haradinaj şöyle cevap verdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kişisel olarak tanımıyorum. Ancak Türkiye ile uluslararası düzeyde AB’nin de tanıyacağı şekilde stratejik ortaklık kurmayı istiyoruz. Hiçbir konuda önyargılı olmak istemiyorum. Tekrar ediyorum, önemli olan şu; Kosova’da kimse bizim işimizi bizim yerimize yapamaz.”

önceki yazı

Yılmaz Vural rekora gidiyor; çalıştıracağı 29. takım belli oldu

Sonraki yazı

Öğrencilerin kaldığı evler Furkan Vakfı'nın yurdu gibi gösterilip mühürleniyor

2 Yorumlar

  1. Necat Hader
    5 Nisan 2018 at 11:43 — Cevapla

    Bazen bazı haberlere bakıp “bazı gazetecilerin haberlere attıkları başlıklar insanları güç durumda bırakıyor” demekten kendimi alamıyorum. Sayın Haradinaj sorumlu bir devlet adamı kimliğiyle, hukukun üstünlüğü ilkesine sahip çıkıp, büyük bir yiğitlik yaparak, Türkiye’deki Tiranı karşısına aldı. Türkiye’nin bugünkü iktidarının bütün imkanlarını terketmesinin yanısıra, Machiavelli’nin gösterdiği istikamette her türlü sahtekarlıkla karşılaşabileceğinin farkında. Erdoğan bile “arkamdan iş çeviren terbiyesizler” derken isim tasrih edecek gücü kendinde göremezken, sizin “Sayın Haradinaj, Sayın Erdoğan’ı hırsızlıkla suçladı” şeklindeki haberiniz, Sayın Haradinaj’ın elini güçlendirmez…

  2. Bahadır Şahin
    5 Nisan 2018 at 17:40 — Cevapla

    Son cümle ile çakma halifeye kapak yapmış

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir