Köprüden geçene kadar cezalara af diyelim

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Neyse ki 31 Mart 2019 Pazar günü seçim var. Yandaş işadamlarının işlettiği 3’üncü köprüyü kullanmak yerine Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanan minibüs, panelvan, midibüs gibi taşıt sahiplerine kesilen milyonlarca liralık cezalar affedilecek.

Nasıl mı? Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, eski ulaştırma bakanı olmanın verdiği vukufiyetle geçici tek maddeyle dertlere derman(!) olacak.

KANUN’A TEK MADDE İLAVE EDİLECEK

6001 sayılı Karayolları Kanunu’na ilave edilecek geçici madde mevzuyu kökten çözecekmiş. Açılan davalar da düşecekmiş. Böylece mahkemeler tweet atanları daha süratli derdest edebilecekmiş…

İktidar, halka kış ortasında bahar bahar sevinci yaşatıyor. Cezaları yatıranlara da o paralar geri ödenecekmiş. Daha ne olsun. Bundan iyisi Şam’da kayısı! Adamları çalışıyor…

Aile şirketi gibi memleket idare etmek böyledir işte. Kanun önünde eşitlik, tutarlılık hak getire!

Dün öyle bugün böyle. Evvela yandaş İbrahim Çeçen’in İçtaş firması daha fazla para kazansın diye İstanbul Boğazı’nın iki yakasını birbirine bağlayan iki köprü neredeyse otomobil ve motorsiklet harici bütün taşıtlara yasaklandı.

DİNGİL MESAFESİ 3,19 METREYİ GEÇEN TAŞITLARA YASAK

Dingil mesafesi 3,19 metre ve fevkinde olan taşıtların şoförleri daha evvel kullandıkları FSM Köprüsü’nün yasaklandığını, her ihlalin cezasının 915 TL olduğunu 2018 eylül ayından itibaren tebliğ edilen birikmiş “kaçak geçiş” cezalarını okuyunca öğrenebildi.

Kural değiştiren hükûmet adeta vatandaşa tuzak kuruyor ve 1 sene boyunca hem ceza tutarı hem de gecikme faizi katlanıyor.

Bazı adreslere 900 lira bazı adreslere ana para tutarı 87 bin TL’yi bulan cezalar tebliğ edildi. Sosyal medyada bir kamyoncu cezaların ne kadar afaki olduğunu anlatırken şöyle feryat etmişti: “Benim kamyonum 80 bin lira. Ana para ve faizi ile gelen ceza 150 bin TL. Bu nasıl iş!”

VATANDAŞA YASAK, AKP’LİYE SERBEST

Vatandaşa yasak olan iki köprüyü siyah ve lüks taşıtların arkasına-önüne “çakar” diye bilinen renkli lambalardan takan AKP’liler ve onların yakınları tepe tepe kullanıyor. Mamafih maişetini direksiyon tutarak temin eden esnafa ceza yağdırılıyor.

Geçiş yasağı olduğu halde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullandıkları için bazı taşıt sahiplerine kesilen ceza tutarı 250 bin lirayı buldu.

Aylardır feryat eden şoförlere tatminkâr tek beyanda bulunulmamıştı. Ne hikmetse mağdur şoförlere TBMM Başkanı Binali Yıldırım cevap verdi.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan nerede? Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın çok hoşuna gitmedi mi bu bahis? Erdoğan rağbet etmediyse damadı Berat Albayrak niye iki çift kelam sarfetmedi?

YILDIRIM, İSTANBUL BAŞKAN ADAYI DA ONDAN…

Köprüden geçene kadar cezalara af diyelim meselesi… 31 Mart 2019’da İstanbul’u kaybetmek istemeyen Erdoğan, büyükşehir belediye başkan adayı olarak yakında Yıldırım’ı takdim edecek.

Ölümü gösterip sıtmaya razı etmekte eline kimsenin su dökemeyeceği Erdoğan burada iyi polis rolünü Yıldırım’a tevdi etti. Tam bir danışıklı dövüş.

TBMM Başkanı’nın doğrudan alakadar etmeyen bir mevzuda “krize çare bulan adam” misyonu Yıldırım’a verildi.

Ulaştırma Bakanlığı 1’inci Bölge Müdürlüğü’nde ceza kesilen taşıtların sahipleriyle bir araya gelen Yıldırım, “Burada bir karışıklık var. Geçişlere konu olan araçların yeni baştan gözden geçirilmesi lazım.” dedi.

BÜTÜN CEZALAR AFFEDİLECEK

Cezaların yazıldığı günden yeni düzenlemenin Meclis’ten geçtiği güne kadar kesilmiş bütün cezaların affedileceğini ifade etti. İktidarın en mühim işi bu imiş.

Köprüden geçebilecek taşıtları taraflarla istişare etmeden tespit eden buyurgan hükûmet, ufukta seçimi görünce kendi kararında geri adım atıyor. Olan eksik ya da kusurlu demeden kurallara riayet edenlere oluyor.

TBMM Başkanı, aynı zamanda AKP’nin İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Binali Yıldırım ceza mağduru taşıt sahipleri ile görüştü.

Seçim geçince bugün yaptıklarını da inkâr edileceğinden kimsenin tereddütü olmasın. Nitekim 1 Nisan’da kriz daha da vahim bir hal alacak, para lazım olacak.

Yandaş işadamları yine, “Hazine garantili paramı verin.” diyecek. Bütün yük bugün oy ütmek için aldatılan vatandaşın sırtına bindirilecek.

Aynı hükûmet o gün ceza gelirlerini artırmak için yine vatandaşa tuzak kuracak ve cezaların birikmesi için geç tebligatta bulunacak. AKP’nin önceliği halk değil, yandaş işadamları ile kurduğu rant nizamıdır.

YANDAŞA VERİLEN PARALAR DA HALKA İADE EDİLECEK Mİ?

Tarafsız olması icap eden TBMM Başkanı o koltukta otururken belediye seçimi için kolları sıvadı.

Yıldırım bahsettiği tek maddelik af teklifine bir de 81 milyon namına şu maddeyi ilave eder mi?: “Yandaş işadamlarının işlettiği köprülerden geçmeyen taşıtlar için Hazine’den ödenen milyarlarca lira halka iade edilecek.”

Köprüden geçene kadar da olsa vatandaşa böyle bir kıyak yapmak çok mu zor?

Olsa dükkan sizin… Malum krizdeyiz ve herkes ayağını yorganına göre uzatacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin