AnaSayfa»Türkiye»‘Kızım ‘baba demeyi özledim’ dediği zaman çaresiz kalıyorum’

‘Kızım ‘baba demeyi özledim’ dediği zaman çaresiz kalıyorum’

Pinterest Google+

“Kızım 7 yaşındaydı eşim vefat ettiğinde, şimdi 9 yaşında ‘ben, baba demeyi özledim’ dediği zaman çaresiz kalıyorum”, diyor gözyaşları içinde Mümine Tülay Açıkkolu.

Bir devlet okulunda tarih öğretmeni olan Gökhan Açıkkolu, Temmuz 2016’da Türkiye’deki darbe girişiminden sonra tutuklandı ve 13 gün gözaltında tutulduktan sonra işkence sonucu hayatını kaybetti. Vefatından sonra eşi için işkence devam etti. Cenaze işlemleri, cenaze arabası, bir tabut ve eşini onuruyla gömmek için bir yer ona çok görüldü. Hatta cenazenin defnedilene kadar bozulmaması için yapılması gereken tahnit işlemlerini bile reddettiler.

Kendisi de bir devlet okulunda öğretmen olan Mümine hanıma, eşinin cenaze töreni yapılmadan “hainlerin mezarlığına” gömüleceği söylendiğinde buna şiddetle karşı çıktı. İşte o an ölümden sonraki işkence başlamış oldu. Üstelik, eşine atfedilen suçu devralmışçasına, kocasının tutuklanmasını emreden aynı savcı tarafından ifadeye çağrıldı. Kocasının dosyasından dolayı sorgulamak istiyordu kendisini: “Kocan darbe gecesi tanklara emir verdi” diye suçlandı. Halbuki Gökhan öğretmenin vefatının üzerinden altı ay geçmişti. Sonra önemli bir gelişme daha yaşandı. Gökhan Açıkkollu’nun vefatından bir buçuk yıl sonra, 22 Şubat 2018’de Mümine hanım, kocasının çalıştığı okuldan arandı. Millî Eğitim Bakanlığı, gözaltındayken açığa alınan kocasını görevine iade ediyordu. Muhalefet bu garip durumu Meclise taşırken, hükümet yanlısı havuz medyası Mümine hanımı kocası gibi “hain” ilan ederek saldırmaya başladı. 31 Mayıs 2018 tarihine duruşma için gün verildi. Dehşete düşmüştü. İki çocuğuyla beraber ülkeyi terk etmeye karar verdi. Güvenlik endişesinden dolayı nerede olduğunu söylemek istemiyor.

“Ağabeyim kendi elleriyle kocamın cesedini ilaçladı”

Açıkkolu ailesi İstanbul’da yaşıyordu ve Gökhan’ı oraya defnetmek istiyorlardı. Mümine hanım eldiario.es’e verdiği demeçte, ‘Eşimi İstanbul’da defnetmek istediğimiz takdirde cesedini bize vermeyip cenaze işlemleri yapılmadan ‘hainler mezarlığı’na gömeceklerini söylediler. Henüz yargılama bile yapılmadığını söyleyerek bunu reddettiler. “O an kimsenin bize yardımcı olmak istemediğini anladık. Yukarıdan aldıkları emirleri yerine getirmek istiyorlardı”.

Bahsi geçen bu hainler mezarlığının amacını, zamanın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Kadir Topbaş şöyle tarif etmişti: “Bir yer ayıracaksınız ve Vatan hainleri mezarlığı diyeceksiniz, geçenler lanet okuyacak. Her giden lanet okusun ve kabirlerinde yatamasınlar.” Bu işi en iyi yapan ise yetkililerdi.

Onu, İstanbul’a yedi saat mesafede bulunan memleketi Konya’da defnetmeye karar verdiler. Yetkililer bu şartla cenazeyi verdiler, ancak, garip bir şekilde Gökhan Açıkkolu’nun boyuna orantısız biçimde çok büyük bir tabutla vermişlerdi. “Üzerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi mührü olmayan tabut bulmaya çalıştık” dediler. Gökhan öğretmen bunu da hak etmemişti çünkü. Mümine hanım ağlayarak anlatıyor: “Çok acı verici zor bir durum. Vatanına, milletine bu kadar sahip çıkan, seven, hizmet etmeye çalışan bir insana yapılan bu muamele, bir tabutu bile çok görmeleri, ‘üzerinde Büyükşehir Belediyesi logosu olmamalı’ ifadeleri çok ağır”.

Cenazenin ilaçlanması (tahnit) gerektiğini ama ilaçlama hizmeti de vermeyeceklerini söylediler. Yaz sıcağında yedi saatlik yol boyunca cenaze bozulmaya başlayacaktı. Kardeşleri “Madem öyle ilacın ismini verin, biz temin edelim ve kendimiz ilaçlayalım” deyince “Memurlardan biri gizlice kardeşime ilacı verdi ve ona ilacı nereye nasıl enjekte edeceğini tarif etmiş. Ağabeyim kendi elleriyle ilaçlamış eşimin cenazesini” diye ekliyor.

Kendi mezarını kazmak

Ebatları normal dışında çok büyük olan tabutu arabaya yükleyip Konya’ya doğru yola koydular. Köy muhtarından cenazenin defni için izin aldılar, ama mezar kazmak için iki ilçe belediyesinden kepçe talep etmelerine rağmen ikisinden de olumsuz yanıt aldılar. “Ailem mezar kazımı için bir akrabamızın tanıdığından kepçe kiralayıp mezar yerini hazırladı. Cenaze namazı için imam da bulamadılar, namazı köy ahalisinden biri kıldırdı.

“İki gün sonra, kaymakam ve ilçe savcısı köy muhtarını çağırıp bu cenazeden neden haberdar edilmediklerini sormuşlar.” Muhtar daha önce hiçbir zaman cenazeler için izin istemediğini söyledi. “Bu olayı duyduğumda zaman, zaten acınızı yaşatmıyorlar, o acının üstüne tekrar be tekrar başka sıkıntılar yaşatıyorlar, o kadar korktum ki o esnada (Üstad döneminden) çok (daha) zor zamanlardan geçtiğimizi ve (aynı Üstad’a yaptıkları gibi) eşimi kabrinden çıkarıp başka bilinmeyen bir yere götürecekleri aklıma geldi.”

Mümine hanım Ekim ayında yayınlanan bir KHK ile öğretmenlik mesleğinden ihraç edildi. “Bir taraftan ev kredi ödüyorduk. Evde erişte keserek, örgü örerek, birşeyler yapıp satmaya çalışarak geçinmeye çalıştık.” “24 Şubat’ta gözaltına alındım. Zaten sürekli diken üstünde yaşıyorduk. Her asansör sesinde her kapı çalınışında irkiliyorduk. Kızım bazen endişelenmemem için asansör sesini duyunca ‘Anne korkma bizim katta durmadı’ diyerek beni teselli etmeye çalışırdı. “Kızım 7 yaşındaydı eşim vefat ettiğinde, şimdi 9 yaşında “ben ‘baba’ demeyi özledim” dediği zaman çaresiz kalıyorum”, diyor gözyaşları içinde Mümine Açıkkolu.

“İlaçlarını verdiğim gibi iade ettiler”

15 Temmuz 2016 Cuma günü Türkiye’de bir darbe girişimi yaşandı. Pazartesi günü Açıkkolu ailesi şehir dışındaydı, ancak çocuklarının okuduğu okulların Gülen Hareketi okulları olduğu gerekçesiyle kapatıldığı haberini aldılar. Gökhan bey, kayıt parasını geri almak için tek başına İstanbul’a döndü. Ve her şey burada başladı.

Mümine hanım sabah saat yedide bilmediği bir numaradan arandı: “Eşiniz Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındı, bilginiz olsun” dediler ve telefon kapandı. Mümine hanım günler boyunca, Gökhan beyin nerede olduğunu bulmak için aynı numarayı arayıp durdu ama hiçbir cevap alamıyordu. Eşinin ismini bile sormadan sadece “Eşiniz iyidir, burada bakıyorlar” dediler. Sayılı günleri kalmıştı Gökhan Açıkkolu’nun.

En sonunda dördüncü gün eşinin nerede gözaltında tutulduğunu söylediler ve Mümine hanım eşinin ilaçlarını götürebildi. Eşi diyabet hastasıydı. “Eşimin vefatından sonra bu ilaçlarının hiç kullanılmadığını fark ettim çünkü ben nasıl verdiysem ilaçları aynı şekilde geri aldım.

“Evin altını üstüne getirmişlerdi.” diyor Mümine hanım. “Balkondaki saksılardaki toprakları topraklara varana kadar her şeyi yerlere saçmışlardı, ne bulmayı umuyorlardı bilemiyorum.”

Eşi tutuklanırken orada bulunan bir tanığın anlattığına göre, Gökhan bey avukat talep ettiğinde polis “Avukat tutamazsın, gerekirse biz sana avukat temin ederiz” diyor.

Türk makamlarının işkenceyi reddetmesine rağmen, aksine kanıtlayan çok sayıda delil var. Gözaltında bulunanların darp ve cebir raporları alınmak zorunda. Doktor kendisine “Darp var mı? diye sorduğu zaman Gökhan bey hem evde hem arabada darp edildiğini doktora anlatıyor ve bu ifadeler doktor raporlarında bulunuyor.

Gökhan beyin cenazesi teslim edildiğinde gözlükleri de kırılmıştı. Gözaltında beraber kaldığı Gürol Berber’in ifadesine göre, Gökhan beyin gözlüğü sorgu için nezarethane dışına çıkarıldığında darp neticesinde kırılmış. Etrafını saran 8-10 tane polis var. İçlerinden biri “Neden yüzüme bakıyorsun?” diyerek vurmaya başlıyor. Yüzüne bakmayıp yere baktığında: “Neden yere bakıyorsun? Yüzüme bak!” diye vurmaya başlıyor. Yüzüne yüzlerce kez darbe alıyor Gökhan bey. Sonra yere yatırıp sırtına dizleriyle bastırarak kaburgalarına tekme atmaya başlıyorlar.

Gözaltında tutulduğu 13 gün boyunca Gökhan Açıkkollu panik atak ve krizler yaşadı, bayıldı… Vücudunda şişlikler ve morluklar vardı… Göğsünde ve kaburgalarında ise dayanılmaz bir acı… Bunların hepsi doktor raporlarında var. Kaburgalarındaki ağrıdan dolayı ise hiç röntgen filmi çekilmedi, nihayet otopside kaburgaların kırık olduğu ortaya çıktı.

önceki yazı

Gezi bahanesiyle TÜSİAD’a operasyon

Sonraki yazı

Cemaat davasında yargılanan Davutoğlu'nun özel kalemi: "Beni Ali Babacan tavsiye etti; Davutoğlu beni niye görevden almamış"

2 Yorumlar

 1. caner
  6 Aralık 2018 at 18:00 — Cevapla

  Bunlari yapanlar insan olamaz ya, Allah onlara da aynısını yaşatsın…
  Burada yaptıklarının karşılığını görmeden
  ölmesinler

 2. Şehzade
  8 Aralık 2018 at 13:05 — Cevapla

  VURMAYIN BEN ÖĞRETMENİM
  Ben Gökhan Açıkkollu, öğretmenim
  Vurmayın, dinleyin Allah aşkına
  Darbeyle felan işim olmaz benim
  Vurdukça sarsıldım, döndüm şaşkına
  Dinleyin, ben sadece öğretmenim

  Ben sevgi eker, kardeşlik biçerim
  Ağzımdan çıkmaz ne kin ne de kavga
  Çağlayan gözyaşıdır benim terim
  Vurup kırmayın, yaşasın bu sevda
  Vurmayın, ben sadace öğretmenim

  Gençler ki dalında rengarenk çiçek
  Her öğretmeni bir bahçıvan sayın
  Gençler, bilgiyle yoğurduğum emek
  Ne olur vurmayın, beni anlayın
  Ve öğretmen demek gelecek demek

  Gözlüğümün arkasındaki gözler
  Öğrencilerimi şefkatle okşar
  Yüreğimden kaynayan sıcak sözler
  Sevgiye muhtaç çiçeklere koşar
  Vurmayın, olmasın kavgadan izler

  Vurduğunuz bu mütebessim çehrem
  Ürkek bakışlara verdiğim güçtür
  Ben öğretmenim, bu kaçıncı kasem
  Bildiğim öğrettiğim milli kültür
  Vurmayın, yarınlar dolmasın matem

  Ben yıkılırım, yıkmam hiçbir zaman
  Aldatmayı kandırmayı hiç bilmem
  Kırılırım, kırmaya gelmez bu can
  Şefkat kokar, bu vurduğunuz sinem
  Vurmayın, ölmesin bu aşk, heyecan

  Vurmayın, gözlerimi yaşartmayın
  Bitsin bu zülüm bu cani işkence
  Vurmayın, güneşimi karartmayın
  Ben öğretmenim diyorum sadece
  Vurmayın, şu canımı çıkartmayın

  Tükeniyorum, açıldı kefenim
  Her darbede görüyorum ölümü
  Vurmayın istemsiz titriyor tenim
  Boğuluyorum, aldınız gücümü
  Ölüyorum, ben sadece öğretmenim

  Her tokatta yıktınız hayalleri
  Bıraktınız ne bugün ne de yarın
  Kırıldı o kalem tutan elleri
  Aralandı kapısı hak diyarın
  Tutuldu, vurmayın diyen dilleri

  Vurmayın, dedi, vurdunuz bin kere
  Günlerce dövdünüz bu öğretmeni
  Hoyratça bayıltıp serdiniz yere
  Has bahçesine can verdi bedeni
  Feryadının hesabı kaldı mahşere

  24 Mart 2018
  Şehzade

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir