AnaSayfa»Manşet»Kışın kapalı mekânlardan uzak durun!

Kışın kapalı mekânlardan uzak durun!

Pinterest Google+

Kış depresyonu, motivasyonu düşürerek, isteksizlik ve hayattan zevk almama gibi sorunlara yol açıyor. Kışın gün ışığından daha az yararlanma ve kapalı alanlarda fazla vakit geçirme, kış depresyonuna sebep olan başlıca nedenler.

Mevsimsel duygu durum bozukluğuyla ilgili uyarılarda bulunan Psikiyatrist Dr. Şaban Karayağız, kadınların erkeklere oranla 2 kat daha fazla depresyona girdiğine dikkat çekiyor. Gebelik ve lohusalık dönemleri, yaşanan travmalar, duygusal açıdan daha hassas olan kadınlarda depresyon sorununu daha çok görüldüğüne işaret ediyor.

Kış renklerine dikkat!

Kışın güneşli gün sayısı diğer mevsimlere göre daha azdır. Gün ışığı ise insana mutluluk veren seratonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bu nedenle güneşli günlerde insanlar daha neşelidir. Kış mevsiminde ise güneşin etkileri azaldığından, hüzün ve çaresizlik duyguları ortaya çıkar. Özellikle negatif ruh hali kışın kendini gösterir. Soğuk günlerde tercih edilen koyu renkli kıyafetler bile psikolojik açıdan olumsuz etkiye sahiptir. Kat kat giysiler ve üşüme hissi de başlı başına bir olumsuzluk göstergesidir. Güneşli gün sayısının az olduğu Baltık ülkelerinde yapılan araştırmalarda, toplumda depresyonun daha sık görüldüğü ve intiharların depresyona bağlı olarak geliştiği belirlenmiştir.

Sosyalleşmeye bakın

Kışın havanın soğuk olması sebebiyle kapalı mekânlarda geçirilen zamanın uzaması insanları sosyal ortamlardan uzaklaştırır. Bu da kişinin sosyal açıdan yalnızlaşmasına yol açar. Özellikle alış veriş merkezlerinde çok vakit geçiren kişiler, kalabalıklar içinde yalnızlık hissi yaşar. Bu ortamlarda viral kaynaklı enfeksiyona yakalanma riski de yüksektir ve enfeksiyonun yol açtığı hastalıkların uzun süre devam etmesi kişinin psikolojisini olumsuz etkiler.

Kışın depresyonu yenmek için bunları yapın!

Kış depresyonu ile başa çıkmanın çeşitli yolları var.

  1. Gün ışığının olduğu açık havada düzenli egzersiz yapın. Hava soğuk bile olsa düzenli egzersizleri kesinlikle aksatmayın.
  2. Düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye gayret edin. Günlük 3 öğün halinde beslenin. Öğün saatlerini atlamayın.
  3. Zamanınızı etkin ve planlı kullanın. Eğlenmeye ve sosyal aktivitelere kesinlikle zaman ayırın. Sosyal medya alışkanlığınız varsa kısıtlamaya gidin.
  4. Uyku düzeni için planlama yapın. Alıştığınız düzenin dışına çıkmayan yani fazladan kesinlikle uyumayın. Uyku düzenini bozacak faaliyetlerden uzak durun. Gün içinde kendinizi yorgun hissettiğiniz anlarda 10-15 dakika gözlerinizi kapatıp kendinizi dinleyin.
  5. Gün ışığından mümkün olduğunca uzun süreli yararlanmaya çalışın. Kışın güneşli günlerde kapalı mekanlarda fazla vakit geçirmemeye çalışın.

önceki yazı

Alman hükümeti Deniz Yücel için tüm imkanlarını devreye sokuyor

Sonraki yazı

MEB, ATV'nin programı için seferber oldu: Öğrenciler telefonla bağlanıp soru sorsun!

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir