Kılıçdaroğlu: ‘At izi, it izine karıştı’ diyor, sanki ülkeyi başkası yönetiyor

15 Temmuz sonrası başlatılan operasyonlar için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “At izi it izine karıştı” sözlerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Ülkede kim tutuklandı, kim serbest bırakıldı belli değil. O anlama geliyor. İyi de sorumlusu kim? Sanki ülkeyi başkaları yönetiyor, onlar da bu işin sorumlusunu arıyorlar.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Aksaray’a bağlı Taşpınar Beldesi’nde kuzey bağlantı yolunun açılışını yaptı. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada şunları anlattı:
“Bu darbe, Cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe girişimiydi. Hepimiz demokrasiye sahip çıktık, demokrasiyi savunduk, demokrasinin arkasında durduk, ‘milli irade’ dedik ama bugün 50 binin üzerinde insanın işine son verilmiş vaziyette. Öyle ki Şanlıurfa’da 3 tane kadın basın toplantısı yapıyor, ‘Kocalarımızı işten attılar, maaşlarını kestiler, lojmanda oturuyorduk oradan da attılar. Kimse bize ev vermiyor. Biz nerede kalacağız’. Şimdi elimizi vicdanımıza koyup düşünmemiz lazım. Suç kişiseldir. Birisi suç işliyorsa götürürsün, yargının önüne çıkarırsın, adalet içerisinde cezası verilir veya beraat eder ama birisi suç işledi diye bütün aileyi, bütün akrabaları alıp hapse atmak, işine son vermek, aşından ekmeğinden etmek doğru değildir. Darbelerden en çok zarar gören bir partinin genel başkanı olarak söylüyorum. Bu ülkenin huzura, barışa ihtiyacı var. Bu ülkede birlikte yaşamalıyız. Kimsenin inancıyla, kimliğiyle, yaşam tarzıyla bizim sorunumuz yok. Aynı havayı teneffüs ediyoruz, bu güzel ülkede hepimiz birlikte yaşamak istiyoruz.”

‘Devleti yönetenlerin ülkeye huzuru getirme zorunluluğu var’

“Bir siyasi parti 14 yıldır devleti yönetiyor. Şunu merak ediyorum. 14 yılda bu ülkenin hangi sorununu çözdüler. Çiftçi, esnaf, işçi hayatından memnun değil. Bakıyorsunuz, sorun boyumuzu aşmış vaziyette. O zaman hepimize düşen temel bir görev var. O görev de oturup sağduyu ile düşünmektir. 14 yıldır eğer bir ülke böyle yönetiliyorsa, bu işin sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir. Bütün dünyanın bildiği ve bütün dünyada uygulanan yöntem budur. Ülkeyi yöneten, ülkedeki bütün olaylardan sorumludur. Biz her seferinde sorumluyu başka bir yerde arıyoruz. Bu da bizim ikinci yanlışımız. Ülkeyi yöneteni bırakıyoruz, başka bir yerden başka bir sorumlu arıyoruz. Şimdi dün de diyor ki ‘at izi it izine karıştı’. Ülkede kim tutuklandı, kim serbest bırakıldı belli değil. O anlama geliyor. İyi de sorumlusu kim? Sanki ülkeyi başkaları yönetiyor, onlar da bu işin sorumlusunu arıyorlar. Sorumlu ülkeyi yönetendir. O nedenle hepimizin düşünmeye, sorgulamaya ihtiyacı var. Bunu yaptığımız zaman güzel şeyler yapmış oluruz. Bunu yaptığımız zaman sandığa giderken bilinçli oy kullanmış oluruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin