Kazan

YORUM | Prof. Dr. MEHMET EFE ÇAMAN

“Fetö” organize etti diyorlar, inanıyorsunuz. Öğretmen, bankaya para yatıran veya bankadan kredi kullanan, bankada maaş hesabı açtıran terörist diyorlar, “yaşa” diye bağırıp, üstüne “biz size söylüyorduk ta başından beri!” diyorsunuz. Üniversitede profesör, doçent, yardımcı doçent, asistan, öğretim görevlisi iltisaklı denerek hapse atılıyor veya ihraç ediliyor, “eyvallah” tutumunuzu değiştirmiyor, üstüne “daha fazla, daha fazla” diye tempo tutuyorsunuz! Bebekler içeride bebekler! Siz yine istifinizi bozmadan, “önlem alınılıyor, bunlar büyüyünce zaten onlardan olacak” meşruiyetine sığınıp, başınızı öbür yöne çeviriyorsunuz.

İçeriye general-amiral kadrosunun hilafsız yarısını atmışlar, tümü katılsa zaten darbe başarılı olurdu türü bir denklemi bile kurma mantığından bile yoksun, çoğu 60 yaşının üzerinde bunca adamın Cemaat’ten emir aldığını kabullenip, TSK’nın tasfiyesini kabulleniyorsunuz. Beş yüz on bir bin (511.000!) insan gözaltına alınmış veya tutuklanmış, aynı Stalin dönemindeki gibi, üfürükten sebeplerle, bir tekiniz de kalkıp “ne oluyor yahu, ne bu böyle” diyor musunuz?  Yüz seksen bin civarı devlet memuru KHK ile anayasa çiğnenerek, yasalara aykırı şekilde mesleklerinden ihraç edilmiş, “vardır devletin bir bildiği” diyor, hayatınıza gayet rahat devam ediyorsunuz!

Memleketten yüz binler kaçtı, birçoğu Meriç’i geçerken ya da Ege’de boğuldu, umurunuzda değil. Varsa yoksa vatan-millet-Sakarya! İşinize gelince böyle milliyetçi, vatansever pozlar, anladık da, adamlar 17 Aralık’ta ülkeyi nasıl sıfırladıkları gözünüze soktu, siz hala daha onlara en güvenilir kadrolarmış gibi itaat ediyorsunuz!

İçeride onlarca milletvekili var. Türkiye’nin üçüncü büyük partisini alaşağı ettiler. Selahattin Demirtaş başkanlık seçimlerinde bu halkın en çok teveccüh ettiği üçüncü lider olmuş, umurunuzda mı? İçeride “nasılsa Kürt bunlar, çürüsünler!” öyle mi? Ya da yüzlerce belediye başkanı, yerel yönetici görevlerinden alınmış Gestapo usulleriyle, onların hakları hukuku falan gündeminizde mi? Siz yine de seçim, demokrasi, sandık diyorsunuz!

Memleketin uçak uçuracak pilotu kalmadı. Gemileri Marmara’da karaya oturtuluyor. Kaptanı yok doğru dürüst, hepsi içeride, siz kalkmış otoriter rejimi demokrasiyle yıkacağınıza inanıyorsunuz. Yel değirmenleriyle savaşan Don Quixote’u geçtim, onun eşeğinin bile yapmayacağı akılsızlıklarla yıllar yılı İslamcıları faşizan uygulamalarınızla ve retoriğinizle beslediğiniz yetmezmiş gibi, şimdi kalkmış derinlere göz kırpan ve her dediklerini uygulayan tutumunuzu solculukmuş veya milliyetçilikmiş gibi pazarlıyorsunuz. Sizi seçen Kürt seçmenden bile utanmayıp, HDP’yi yok sayıyor, Kemalofaşist bir ideolojik arka planı 21. yüzyılda hala çözümmüş gibi sunuyorsunuz.

Ülkede insanlar konuşurken “isterlerse beni içeri atsınlar” der olmuş, umurunuzda değil, ayrıca belki farkında bile değilsiniz bunun ne kadar korkunç bir durum olduğunun. Bunun yanı sıra tüm partiler nasyonalizmden besleniyor, yani tabanın durumu vahim, umurunuzda değil. CHP ulusalcı (sol nasyonalist), MHP aşırı milliyetçi (ultra sağ nasyonalist), İYİ Parti MHP’nin ideolojik kopyası (ultra sağ nasyonalist), AKP İslamo nasyonalist (Türk İslam sentezi), HDP Kürt milliyetçisi (tepkisel sol nasyonalist). Yahu, tüm ülkede ayrıştırıcı dışlayıcı kimlik siyaseti ayyuka çıkmış, aynen yaygınlaşan viral hastalık gibi, hala kimlik yangınına körükle gidiyorsunuz!

Memlekette ağzını açan “Fetö’cü” diye tasfiye ediliyor, umurunuzda değil. Onların “Fetö’cü” olduğuna inanmakta bir sıkıntı görmüyorsunuz.15 Temmuz gibi bir kontrollü kalkışmanın arka planındaki resmi görmezden geliyor, hatta içerideki masum Harbiyelilere dahi sahip çıkmıyorsunuz! Tüm toplum “mahrem imam” olmuş, umurunuzda mı sizin? Oh olsun, yesinler birbirlerini, değil mi?

Gazetelerine çöksünler, mallarını yağmalasınlar, gencecik insanları terörist ilan etsinler, kermesçi anneanneleri bile içeri tıksınlar, nasıl olsa onlar sizden değil. Bu mudur? Gazetecileri terörist. Matbaacıları terörist. Basketbol yıldızları terörist! Profesörleri terörist. Yanından geçen, hatta gazetesine abone olan terörist. Yahu, el insaf, ankesörlü telefon kullanan terörist! Önüne gelen terörist. Bir siz değilsiniz, öyle mi?

Gezi darbe. 17 Aralık darbe. Erdoğan’ı eleştirmek darbeye teşebbüs! Hırsıza hırsız demek darbeye destek, öyle mi? Kentler bombalandı, kentler! Yatacak yeriniz yok sizin be! Cizre’de olanlar, Kadıköy’de olsaydı, tepkiniz bu mu olacaktı? Aslan sosyal demokratlar, aslan milliyetçiler, sizin gücünüz hep masumlara, zavallılara, mazlumlara, güçsüzlere mi yeter?

Herkes “Fetö’cü” dendi, itiraz ettiniz mi? Herkes “darbeci” ilan edildi, karşı çıktınız mı? İltisaktan irtibattan insanların hayatı karartıldı, alınları damgalandı, “yok artık!” diyeniniz oldu mu? Kardeşim, salt siz mi masumsunuz bu dünyada? Tek siz mi mağdursunuz? 90 yıllık cumhuriyetin kurucu partisiyim diyorsunuz da, bu doksan yılda olan sorunların birikmiş tortusundan doğan sonuçları bir gün oldun eleştiriyor musunuz? Daha temel insan haklarını tam benimseyemeden sosyal demokrat olmak nasıl mümkün olacak? Bu işler parti programına kopyala yapıştır metin eklemeyle olmuyor ki! Alevilerin, Kürtlerin, düşünce özgürlüğünün, masumiyet karinesinin, savunma hakkının, suçun şahsiliği prensibinin, azınlık haklarının, din ve vicdan hürriyetinin neresindesiniz siz? Türkiye’deki hapishaneler düşünce suçlularıyla dolup taşarken, kimi kandırabilirsiniz ki sosyal demokratız diyerek?

Sonra adamlar seçimde aldığınız sonuca “darbeye teşebbüs” der, ya da oy sayımında “Fetö’nün parmağı var” diye abrakadabra zemini hazırlar, buna itiraz edersiniz, değil mi? E peki, bankaya para yatıranlar, kermesçi anneanneler, öğretmenler, profesörler, okulunda okuyanlar, dershanesine gidenler, ya da bunlarla “irtibatlı” veya “iltisaklı” olanlar “Fetö’cü” ve “terörist” değince kabul ettiniz de, sizin “Fetö’cü” olduğunuzu söylediklerinde mi “yok artık abartmayın” oldu? Siz ne anasının gözü, ne uyanık, ne şark kurnazı, ne ilkesiz, ne şahsiyetsizmişsiniz be!

Kazan doğurdu deyince kabul ediyor, kazan öldü deyince karşı çıkıyorsunuz. Erdoğan da bu rejim de size az bile!

5 YORUMLAR

  1. Nefsine uyan Insanin baskalarinin hakkini yediren siyasetcinin kulu olup o ne derse dinleyip onun pesinden kosmasi cok aci birsey, esrefi mahlukat olan, cenabi hakkin mulkunde allaha dost olma konumunda olan insan bu duruma dusmemeli dusurulmemeliydi. Ne diyelim aldatan kadar aldananda utansin. Allaha sukur ne aldatan olduk ne de aldanan, bu yuzdende acik acik hedef olduk yer yer cignendik, aci ceksekde serefimizden bir sey kaybetmedik elhamdulillah.

  2. Bu seçimin kazananı yok sadece kaybedeni var. Yukarıda yazdığınız herşeye dilsiz şeytan kalanlardan medet beklemek, meselenin ikinci bir çilesi. Bu secimi kimse, o veya bu kazandı demiyor, gene her mesele reise dayanıp, uluslarasi gazeteciler bile erdoğan kaybetti diyor. Peki ne yapalım? Yazdıklarınıza haklı olmak çözüm üretmiyor? Artık yeni fikirler lazım. Olanı konuşmak sıkmıyor mu artık? Herkes herşeyden şikayetçi zamanında bize dusunen degil itaat eden lazım diye ahkam nedenlerden niye çıt çıkmıyor?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin